راست و دروغ افتتاح حساب بانکی بین‌المللی

راه‌های اشتراک‌گذاری:

آنچه در این مقاله می‌خوانید

برای انجام هر گونه داد و ستد مالی و مبادلات بانکی که یک طرف آن در خارج از ایران قرار داشته باشد، نیازمند یک حساب بانکی بین‌المللی هستید.

انجام خدمات بین‌المللی بیش از هر چیز، نیازمند صداقت است

برای انجام هر گونه داد و ستد مالی و مبادلات بانکی که یک طرف آن در خارج از ایران قرار داشته باشد، نیازمند یک حساب بانکی بین‌المللی هستید. اما ایران تحریم است و کشورهای اروپایی معمولاً به ایرانیان اجازه‌ی افتتاح حساب نمی‌دهند. در این میان نیز، شرکت‌های بسیاری در ایران مدعی ارائه‌ی خدمات برای افتتاح حساب بین‌المللی هستند. مشکل اینجاست که این شرکت‌ها در توضیح حدود واقعی خدمات خود به اندازه‌ی کافی صداقت به خرج نمی‌دهند.
افتتاح حساب بین‌المللی برای ایرانیان ناممکن نیست؛ اما این که در کدام کشور و با چه شرایط و ضوابطی این کار انجام شود، نکته‌ای اساسی است که شرکت‌های خدماتی ترجیح می‌‌دهند چندان درباره‌ی آن صحبت نکنند.

چالش‌های پیش رو برای داشتن حساب بانکی بین ‌المللی

در این یادداشت، توضیح می‌دهیم که:

– یک حساب بین‌المللی کامل و واقعی چه امکانات و ویژگی‌هایی دارد
– همچنین بررسی می‌کنیم که شرکت‌های خدماتی در تشریح خدمات خود چه نکاتی را ناگفته باقی می‌گذارند.
–  در نهایت، تنها راه ممکن برای افتتاح حساب بانکی در اروپا را پیش روی شما قرار می‌دهیم.

حساب بانکی بین‌المللی چیست؟

حساب بانکی بین‌المللی حسابی است که امکان فعالیت‌های مالی بین‌المللی را برای شما فراهم می‌کند.
برای مثال:

 • برای خرید از یک فروشنده‌ی خارجی (مثلاً در اروپا) باید حساب بین‌المللی داشته باشید تا بتوانید مبلغ خرید را پرداخت کنید.
 • برای دریافت هر گونه وجهی از خارج از کشور نیز نیازمند حساب بین‌المللی هستید.
 • برای فرستادن پول برای فرزند خود در خارج از ایران نیز حساب بین‌الملی لازم دارید.

 به طور کلی، برای دریافت، انتقال، پرداخت، یا هر گونه فعالیت مالی و نیز، بهره‌مندی از تسهیلات بانکی با ارز بین‌المللی، به یک حساب بانکی بین‌المللی نیاز دارید. حسابی که تمام امکانات یک حساب بانکی کامل را داشته باشد.

ایرانی‌ها و مصائب تحریم

به دلیل تحریم‌ها، در بانک‌های ایران نمی‌توان حساب بین‌المللی باز کرد. اما داستان به همین‌جا ختم نمی‌شود. در خارج از ایران نیز شما به دلیل ایرانی بودن­تان در اکثر موارد نمی‌توانید حساب بین‌المللی باز کنید. اغلب کشورهای اروپایی نیز تنها زمانی به شما اجازه‌ی افتتاح حساب می‌دهند که ابتدا اقامت آنجا را دریافت کنید. در برخی موارد، بدون اخذ اقامت امکان افتتاح حساب دارید، اما نه یک حساب کامل‌عیار. حساب شما دچار محدودیت‌هایی شبیه تحریم‌هاست و تنها بخشی از خدمات بانکی را به شما ارائه می‌شود.
اینجا را ببینید: (تنها راه قانونی برای بهره مندی از مزایای کامل حساب بانکی بین‌المللی)

شرکت‌های خدماتی در ایران برای شما چه می‌کنند؟

اول اینکه: در ایران نمی‌توان حساب بین‌المللی داشت.
دوم اینکه: در خارج از ایران حسابی که برای شما باز می‌کنند یک حساب ناقص است.
اما عبارت «افتتاح حساب بانکی بین‌المللی در اینترنت» را در اینترنت سرچ کنید. شوربختانه شرکت‌های خدماتی بسیاری مدعی افتتاح حساب برای شما هستند. موضوع چیست؟

افتتاح حساب بانکی کامل یا یک شوی تبلیغاتی

کافی‌ست ویژگی‎‌های یک حساب کامل بین‌المللی را بدانید و از این شرکت‌ها توضیح بخواهید. در بهترین حالت، این شرکت‌ها یک حساب بانکی ناقص، در یکی از کشورهای همسایه برای‌تان افتتاح می‌کنند. کشورهایی مثل ترکیه، آذربایجان و… البته عموماً درباره‌ی محدودیت‌های این حساب‌ها هیچ حرفی نمی‌زنند.
برخی دیگر حتی همین کار را هم نمی‌کنند یک کارت بانکی به شما می‌دهند که تاریخ مصرف کوتاهی داشته و فقط برای خرید اینترنتی کاربرد دارد. این دسته از شرکت‌ها قویّاً بر ارائه‌ی کارت‌های بانکی بین‌المللی (مانند ویزاکارت و مسترکارت) می‌کنند؛ اما یا اشاره‌ای به مسأله‌ی حساب بانکی متصل به کارت نمی‌کنند، یا متأسفانه اطلاعات نادرستی به مشتریان می‌دهند.

کشورهای همسایه و خدمات شرکت‌هایی که «واسط» هستند، نه «وکیل شما»

برخی شرکت‌های خدمات بین‌المللی بانکی خود را «واسط» می‌نامند نه وکیل شما. آنها در کشورهایی مانند ترکیه، آذربایجان، ارمنستان، و گرجستان برای شما حساب بانکی هم باز می‌کنند.
این بانک‌ها اگرچه مشتریان ایرانی را کاملاً تحریم نمی‌کنند، اما اجازه‌ی بهره‌مندی کامل از خدمات بانکی را به آن‌ها نمی‌دهند. اما شرکت‌های خدماتی ترجیح می‌دهند زیاد به این موضوع نپردازند. در عوض با کلی‌گویی، ابهام، استفاده‌ی نادرست از اصطلاحات تخصصی و بزرگ‌نمایی خدمات ناقص خود، مخاطبان را گمراه می‌کنند.
این‌گونه حساب‌ها نواقص متعددی دارند که صاحبان حساب از آن‌ها بی‌خبرند. شرکت‌های نامعتبر گشاینده حساب نیز درباره این نواقص توضیح نمی‌دهند.

مهم‌ترین نواقص حساب‌ بانکی‌هایی که شرکت‌های واسط ثبت می‌کنند

 • عدم امکان انتقال ارز به حساب‌های دیگر (فقط واریز به حساب و برداشت با کارت)؛
 • محدودیت در واریز و برداشت؛
 • خطر بلوکه شدن و بسته شدن حساب؛
 • کارت‌های بانکی 2 ساله (که در حالت عادی 5 ساله هستند)؛
 • عدم امکان بهره‌مندی از کارت اعتباری (کردیت کارت)؛
 • اعتبار پایین‌تر نسبت به کشورهای اتحادیه‌ی اروپا؛
 • کارمزدهای بالاتر نسبت به کشورهای حوزه‌ی یورو.

مهم‌ترین مشکل این حساب‌ها عدم امکان انتقال ارز است و این موضوعی است که برخی از شرکت‌ها حتی آن را انکار می‌کنند.
از سوی دیگر، این کشورها خارج از اتحادیه‌ی اروپا و حوزه‌ی یورو هستند. این یعنی اعتبار آن­ها در اروپا کمتر و کارمزدشان در تراکنش‌های اروپایی بالاتر از حساب‌های بانک‌های اروپایی است.

رنج سفر برای هیچ

مهم‌تر آنکه برای افتتاح حساب در این کشورها بایستی یک بار به آنجا سفر کنید و مخارج هنگفتی پرداخت کنید. (برای کارهای اداری)

محدودیت‌های برخی کارت‌های بین‌المللی

اشاره کردیم که برخی شرکت‌ها بدون افتتاح حساب صرفاً کارت‌هایی برای شما تهیه می‌کنند که متصل به حساب بانکی نیستند. بارزترین شیوه این شرکت‌ها، برای ادعای نادرست افتتاح حساب بین‌المللی این‌ها هستند.

شیوه‌های فریبنده به جای حساب حقیقی بانکی در اروپا

– این دسته از کارت‌ها عموماً از شرکت‌های مسترکارت (Master Card) و ویزاکارت (Visa Card) هستند.
– این کارت‌ها به شکل‌های فیزیکی یا مجازی، گیفت و قابل شارژ، با حک نام یا بدون نام صادر می‌شوند.
– تمام این کارت‌ها در واقع از نوع پیش‌پرداخت یا پری پید (Pre-paid) هستند و فقط برای خرید کردن و برداشت پول از دستگاه‌های خودپرداز (ATM) در خارج از ایران کاربرد دارند.
–  به دلیل عدم اتصال به حساب بانکی، این کارت‌ها پشتوانه‌ی محکمی ندارند.
– امکان انجام عملیات بانکی مانند انتقال وجه و … با این کارت‌ها وجود ندارد.

پرتغال، جای امن سرمایه‌ ایرانیان  – موسسه آلمیدا، وکیل ایرانی‌ها در پرتغال

در حال حاضر، فقط یک راه برای افتتاح حساب بانکی بین‌المللیِ کامل و واقعی بدون اخذ اقامت وجود دارد:
 از طریق کشور پرتغال.
اما این راه نیز لزوماً در دسترس تمام شرکت‌های خدماتی ایرانی نیست. مؤسسه‌ی حقوقی آلمیدا، دیاش، و همکاران (در کشور پرتغال) به پشتوانه‌ی سال‌ها تجربه‌ی حقوقی در اروپا و کسب نام و اعتبار در آنجا، در کنار خدمات مهاجرت پرتغال و اقامت دائم اروپا، امکان افتتاح حساب بانکی در اروپا را برای ایرانیان فراهم کرده است.

مهم­ترین امتیازات افتتاح حساب بانکی در پرتغال

 • امکان انتقال ارز به تمام حساب‌های بین‌المللی؛
 • حساب مادام‌العمر معتبر در یک کشور اتحادیه‌ی اروپا و حوزه‌ی یورو؛
 • امنیت بالای حساب از نظر خطر بلوکه شدن؛
 • بدون محدودیت موجودی و انتقال؛
 • کارت بانکی 5 ساله همانند تمام کارت‌های بانکی معتبر؛
 • امکان بهره‌مندی هم از دبیت کارت و هم کردیت کارت (کارت اعتباری)؛
 • کارمزدهای کمتر به دلیل حضور در حوزه‌ی یورو؛
 • انجام امور بانکی از طریق اینترنت بانک یا موبایل بانک.

افتتاح حساب معتبر بین‌المللی بدون رنج سفر

مزیت بسیار مهم دیگری که به سبب اعتبار مؤسسه‌ی حقوقی آلمیدا، دیاش، و همکاران امکان­پذیر شده است، افتتاح حساب بدون حتی یک بار سفر به اروپاست. وکلای ما در پرتغال، تمام مراحل اداری را به نمایندگی از شما انجام می‌دهند و شما کافی است فقط با مراجعه به سفارت پرتغال در تهران برخی از مراحل را شخصاً انجام دهید.

هر سوالی دارید از ما بپرسید

پیشنهاد می‌کنیم برای آشنایی دقیق‌تر با تفاوت خدمات بانکی ما، شخصاً به دفتر ما در تهران تشریف بیاورید و اطلاعات کامل‌تری را از ما دریافت کنید. همچنین می‌توانید تماس گرفته و از کارشناسان ما توضیحات تکمیلی بخواهید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید