تحصیل پزشکی در پرتغال | دانشگاه ها + هزینه تحصیل

راه‌های اشتراک‌گذاری:

آنچه در این مقاله می‌خوانید

امروزه امکان تحصیلات در رشته های مختلف علاوه بر کشور محل زندگی در کشورهای دیگر نیز فراهم گردیده است. متقاضی با برنامه های خاصی می تواند در صورت دارا بودن شرایط مورد نیاز اقدام به دریافت ویزای تحصیلی کند. پرتغال یکی از کشورهای اروپایی می باشد که فرد می تواند جهت تحصیل در دانشگاه های آن اقدام کند. سپس به تحصیل در رشته مورد علاقه خود بپردازد. البته ذکر این نکته ضروری است که یادآور شویم تحصیلات دانشگاهی در این کشور مانند خیلی از کشورها شرایط خاص خود را دارد. در مقاله پیش رو از آدا لگال در مورد تحصیل پزشکی در پرتغال توضیحاتی را خدمت شما عزیزان ارائه خواهیم داد.

زندگی در کشور پرتغال

یکی از کشورهای اروپایی که در جنوب غربی اروپا و در همسایگی کشور اسپانیا واقع گردیده پرتغال است. آب و هوای مدیترانه ای از مشخصه های این کشور است. از لحاظ جعرافیایی به دو بخش تقسیم می شود. بخش شمالی کوهستانی و آب و هوای بارانی و خنک  و بخش جنوبی دارای آب و هوای خشک و گرم است. با دشت های کم ارتفاع. کشور پرتغال از کشورهای با قدمت طولانی و باستانی اروپا محسوب می گردد. زبان مردم این کشور پرتغالی است و از شاخه های زبان روم باستان می باشد. مردم این کشور از دیرباز به دریانوردی معروف بوده اند. پایتخت این کشور شهر لیسبون است و شهرهای پورتو و سینترا از جمله شهرهای بزرگ و  پرجمعیت آن هستند.

دانشگاه های کشور پرتغال

تحصیل پزشکی در پرتغال بحث ما در این مقاله است. پس باید به بررسی دانشگاه های این کشور پرداخت. دانشگاه های پرتغال جزو ارزانترین و معروف ترین دانشگاه های اروپایی می باشد. دانشگاه های این کشور سالیانه پذیرای حدود 50 هزار دانشجو از سراسر دنیا هستند که تعداد کثیری از دانشجویان ایرانی نیز در این کشور مشغول تحصیلند. پرتغال در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی هزینه کمتری بابت تحصیل دارد و دولت این کشور بورسیه و کمک هزینه های تحصیلی زیادی در اختیار دانشجویان خارجی قرار می دهد. لازم به یادآوری است که حداقل هفت دانشگاه در پرتغال طبق رتبه بندی Qs در رتبه زیر 1000 قرار دارند.

برای اطلاع از اقامت پرتغال با خرید ملک کلیک کنید

تحصیل پزشکی در پرتغال

تحصیل پزشکی در پرتغال مانند دیگر کشور های اروپایی شرایط خاص خود را دارد. از شرایط اولیه  و ضروری آن داشتن مدرک زبان آیلتس  و داشتن مدرک دیپلم 12 ساله می باشد. ضمن این که باید به زبان پرتغالی نیز تسلط کامل داشته باشید. دانشجویان متقاضی پس از اخذ پذیرش از دانشگاه پزشکی باید یک دوره یک ساله پیش پزشکی را بگذرانند و به مطالعه دروس پایه بپردازند. در پایان یکسال دوره آموزشی اگر از دروس ارائه شده نمره لازم را کسب نموند می توانند وارد دانشگاه شوند. ذکر این نکته ضروری است که برای تحصیل پزشکی در پرتغال، زبان از اهمیت بسیاری برخوردار است.

پزشکی در پرتغال

دانشگاه های پزشکی پرتغال

دانشگاه های پزشکی در کشور پرتغال دارای رنکینگ و اعتبار جهانی می باشند. مدرک ارائه شده توسط این دانشگاه ها مورد تایید دانشگاه های سایر کشور ها نیز می باشد. از جمله این دانشگاه ها می توان به موارد زیر اشاره کرد.

دانشگاه لیسبون برای تحصیل پزشکی در پرتغال

این دانشگاه در پایتخت پرتغال در حال فعالیت است. پذیرای 4000 هزار دانشجو بین المللی در رشته های مختلف می باشد. تحصیل پزشکی در پرتغال و در این دانشگاه نیز ممکن می باشد.

دانشگاه پورتو

این دانشگاه نیز از دانشگاه های رتبه اول کشور پرتغال می باشد. در حال حاضر 30000 هزار دانشجو در این دانشگاه دررشته های مختلف درحال تحصیل می باشند. از رشته های مهم این دانشگاه می توان به  پزشکی،  مهندسی و علوم تربیتی اشاره داشت.

دانشگاه کویمبرا

از دانشگاه های مهم در رشته های پزشکی، دندانپزشکی ، دارو سازی و دیگر رشته ها می باشد که در شهر کویمبرا واقع گردیده است.

دانشگاه مینهو برای تحصیل پزشکی در پرتغال

یکی از بهترین دانشگاه های پرتغال است. در بخش شمالی کشور پرتغال واقع گردیده و دارای پردیس های دانشگاهی بزرگی در شهرهای براگا و گیمارش می باشد.

مدارک لازم پذیرش پزشکی در کشور پرتغال

برای پذیرش در دانشگاه های پرتغال مدارک خاصی مورد نیاز می باشد. مدارک مورد نیاز برای تحصیل پزشکی در پرتغال عبارتند از:

 • ارائه پاسپورت معتبر که حداقل دارای سه ماه اعتبار باشد
 • ارائه سه قطعه عکس رنگی5×4
 • ترجمه مدارک تحصیلی 12 ساله دبیرستان شامل مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی و ترجمه معتبر آنها
 • ریزنمرات تحصیلی به همراه ترجمه کامل و معتبر
 • ارائه انگیزه نامه دانشجویی جهت تحصیل در دانشگاه مورد نظر
 • پرنمودن فرم های مخصوص دانشگاه و پرداخت هزینه های مورد نیاز دانشگاه
 • ارائه پرینت حساب بانکی و پشتوانه مالی

هزینه تحصیل پزشکی در پرتغال

برای تحصیل در رشته پزشکی کشور پرتغال دانشجویان پذیرفته شده بسته به زبان تحصیل هزینه می پردازند. هزینه سالیانه بین 400 الی 600 یورو برای تحصیل به زبان پرتغالی است. اما اگر داوطلبان قصد تحصیل پزشکی در پرتغال به زبان انگلیسی را داشته باشند و مدرک آیلتس6.5 ارائه کنند، سالیانه بین دو هزار الی شش هزار یورو با توجه به نوع دانشگاه باید هزینه کنند. در صورت عدم تسلط به زبان پرتغالی هزینه تحصیل در رشته پزشکی زیاد است.

تسلط به زبان پرتغالی باعث می شود که هزینه خیلی کمتری پرداخت کنید. اما به صورت کلی هزینه زندگی حدود 26 نسبت به زندگی در ایران بالاتر می باشد.

دریافت ویزای تحصیلی کشور پرتغال

پس از دریافت پذیرش و قبولی برای تحصیل پزشکی در پرتغال متقاضیان در مرحله بعد باید برای ویزای تحصیلی مدارک زیر را ارائه دهند.

 • دریافت وقت مصاحبه در سفارت پرتغال
 • ارائه پاسپورت با حداقل 6ماه اعتبار و ترجمه رسمی آن
 • شناسنامه و ترجمه رسمی تمامی صفحات
 • ارائه پذیرش تحصیلی از دانشگاه پرتغال
 • مدارک تحصیلی به همراه ترجمه رسمی
 • ارائه بیمه نامه دانشجویی
 • اجاره نامه رسمی و قانونی
 • پرینت حساب بانکی و تمکن مالی مناسب
 • پرداخت هزینه وقت سفارت

لازم به ذکر لست که تمامی مدارک یاد شده باید به تایید وزارت امور خارجه و دادگستری رسیده باشد.

سخن آخر

در این مقاله از وب سایت آلمیدا ما در ارتباط با تحصیل پزشکی در پرتغال صحبت کردیم. اگر تمایل به مهاجرت به پرتغال دارید،  حتما از طریق موسسات حقوقی و مهاجرتی قانونی اقدام به این کار نمائید. حتما  قبل از هر اقدامی تحقیقات کافی درمورد هزینه های تحصیلی و هزینه های زندگی را انجام دهید. در این مسیر می توانید با متخصصان ما در آدا لگال در ارتباط باشید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید