اقامت پرتغال

مهاجرت همواره یکی از دغدغه‌های اصلی هر فرد یا خانواده‌ای‌ست که به دنبال بهبود شرایط زندگی خود، چه به لحاظ اقتصادی و چه فرهنگی و اجتماعی است. گرچه مهاجرت دلایل متعدد دیگری نیز می‌تواند داشته باشد، مهم‌ترین نکته در این بین بررسی شرایط و قوانین کشور مقصد برای پذیرش مهاجران است. با افزایش تقاضا برای مهاجرت، کشورها هر ساله قوانین جدید و سخت‌گیرانه‌تری را برای پذیرش مهاجر وضع می‌کنند. از این رو، بررسی گزینه‌های مهاجرتی مختلفی که هر کدام از کشورها ارائه می‌کنند و انتخاب بهترین گزینه بر مبنای شرایط خاص هر متقاضی از مهم‌ترین مراحل در اقدام به مهاجرت محسوب می‌شود.

به این ترتیب، انتخاب کارگزار و شرکتی معتبر و باسابقه که بتواند ضمن ارائه‌ی مشاوره‌ای درست و دقیق خدماتی مناسب و در شأن متقاضیان محترم ارائه کند اهمیت خود را نشان می‌دهد. مؤسسه‌ی حقوقی آلمیدا، دیاش، و همکاران با بهره‌مندی از تیم مشاوره‌ای و اجرایی کاردان، دفاتر برون‌مرزی، و هم‌چنین سال‌ها تجربه، در مسیر طولانی و پرپیچ و خمِ اخذ اقامت کشور پرتغال در کنار شما خواهد بود تا، ضمن تسهیل روند نتیجه‌گیری شما متقاضیان محترم، از بروز اشتباهات و مشکلاتی که بعضاً کل روند اقامت را با خطر مواجه خواهند کرد جلوگیری شود.

معرفی کشور پرتغال

پرتغال کشوری با 92 هزار و 212 کیلومتر مربع وسعت، کمی بیش از 10 میلیون نفر جمعیت دارد. کشوری در منتهی‌الیه جنوب غربی قاره‌ی اروپا که از شمال و شرق با اسپانیا مرز مشترک دارد و از جنوب و غرب به اقیانوس اطلس می‌رسد؛ با حدود 800 کیلومتر خط ساحلی با اقیانوس اطلس در محل تلاقی سه قاره‌ی آمریکا، آفریقا، و اروپا. جزایر مادیرا و آزور که در اقیانوس اطلس قرار دارند بخشی از خاک این کشور محسوب می‌شوند. زبان رسمی این کشور پرتغالی و پول رسمی برای معاملات در پرتغال یورو است. پرتغال غربی‌ترین کشور اروپاست و به شیوه‌ی دموکراسی پارلمانی از نوع جمهوری اداره می‎‌شود. نکته‌ی جالب در مورد پرتغال این است که هیچ دین رسمی در این کشور تعیین نشده است، گرچه بیش از 81 درصد مردم پرتغال مسیحی کاتولیک هستند. اعلام پادشاهی مستقل پرتغال به سال 1139 میلادی بازمی‌گردد و گرچه امپراتوری بزرگی که در آن عصر با تلاش دریانوردان پرتغالی به وجود آمده بود بعدها رو به افول نهاد، آنچه از آن دوران بر جای مانده به اندازه‌ای‌ست که امروزه دولت پرتغال سومین کشور بزرگ مستعمراتی جهان محسوب می‌شود.

زیتون، انگور، لبنیات، سیب‌زمینی، و گوجه‌فرنگی مهم‌ترین محصولات کشاورزی پرتغال محسوب می‌شوند. از سوی دیگر، پالایش نفت، پلاستیک، مشروبات، پارچه، کاغذ، کفش، و سفالینه عمده تولیدات این کشور را شامل می‌شود. در یک کلام، پرتغال کشوری به‌غایت اروپایی با تمام ویژگی‌های اقلیمی، فرهنگی، و تاریخی این قاره است و اخذ اقامت پرتغال به شرحی که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهد شد می‌تواند بهترین گزینه برای افرادی باشد که به هر دلیلی شرایط زندگی دائم در خارج از ایران را ندارند اما در پی اخذ کارت اقامت کشوری اروپایی با پاسپورتی بسیار قدرتمند هستند.

انواع ویزای اقامتی پرتغال

اداره‌ی مهاجرت پرتغال طی سال‌های اخیر در ادامه‌ی سیاست‌های جذاب و سهل‌گیرانه‌ی مهاجرتی خود در قبال متقاضیان اخذ اقامت پرتغال، برنامه‌های متنوعی را در دسترس قرار داده است؛ گزینه‌هایی مهاجرتی که بسته به شرایط متقاضیان اخذ اقامت پرتغال طراحی ‌شده و هر یک ویژگی‌‌ها و مزایای خاص خود را دارد.

برنامه‌هایی که می‌توان از طریق آن‌ها به‌صورت قانونی اقامت پرتغال را اخذ کرد به 3 دسته تقسیم می‌شوند:

هر یک از این 3 روش مهاجرت به پرتغال اسامی خاص خود را دارند. برای مثال، اقامت پرتغال از طریق خرید ملک در اصطلاح Golden Visa نامیده می‌شود و یا اقامت پرتغال از طریق کارآفرینی ویزای D2 نام دارد. گرچه برنامه‌ی ویزای طلایی و اقامت تمکن مالی از اقبال بیشتری در بین ایرانیان برخوردار است، در ادامه در خصوص هر یک از این 3 روش اخذ اقامت پرتغال توضیح خواهیم داد.

البته، به تمامی موارد اشاره‌شده در بالا باید اقامت پرتغال از طریق ویزای تحصیلی را نیز اضافه کرد. اخذ پذیرش تحصیلی از یکی از دانشگاه‌های پرتغال و به تبع آن اخذ ویزای تحصیلی این کشور یکی از بهترین و مطمئن‌ترین روش‌ها برای مهاجرت به این کشور است. فارغ‌التحصیلان از دانشگاه‌ها و مؤسسات علمی پرتغال علاوه بر دریافت مدرک معتبر این فرصت را خواهند داشت تا در مهلت قانونی پس از پایان تحصیل شغل مناسبی در پرتغال پیدا کنند. با آغاز به کار به‌صورت قانونی و پرداخت مالیات و حق بیمه، فرد می‌تواند ابتدا کارت اقامت موقت پرتغال را دریافت کند و پس از گذشت 5 سال برای پاسپورت و اقامت دائم این کشور درخواست دهد.

شرایط اخذ اقامت پرتغال

آنچه شرایط اخذ اقامت پرتغال برای هر متقاضی را تعیین می‌کند روشی است که از طریق آن برای مهاجرت به این کشور اقدام خواهد کرد که مسلماً هر روش مهاجرتی شرایط و ضوابط خاص خود را خواهد داشت.

کارشناسان و مشاوران ویژه‌ی اقامت پرتغال در مؤسسه‌ی حقوقی و مهاجرتی آلمیدا، دیاش، و همکاران آماده‌ی ارائه‌ی مشاوره‌ی تخصصی به متقاضیان محترم بر اساس شرایط خاص هر یک از آنها هستند.

فرایند اخذ اقامت پرتغال

اخذ اقامت پرتغال فرایندی بسیار فنی و حساس دارد؛ فرایندی که حتماً نیازمند بررسی دقیق شرایط متقاضی و همچنین اطلاع دقیق از آخرین قوانین مهاجرتی کشور پرتغال خواهد بود.

گرچه بسیاری از مراحل اخذ اقامت پرتغال در روش‌های متفاوت مهاجرتی یکسان است، باز هم بسته به روشی که برای اقامت پرتغال انتخاب می‌شود، تفاوت‌هایی وجود خواهد داشت. اگر از طریق ویزای طلایی و خرید ملک برای اقامت پرتغال اقدام می‌کنید، علاوه بر مراحل مرسوم و مشترک قانونی باید ملک موردنظر در این کشور انتخاب، خریداری، و ثبت شود یا اگر از طریق سرمایه‌گذاری قصد مهاجرت به پرتغال دارید، باید ابتدا حساب بانکی در این کشور افتتاح کنید و با طی کردن دیگر مراحل قانونی و دریافت کد مالیاتی برای اخذ اقامت پرتغال را اقدام کنید.

باز هم تأکید می‌کنیم فرآیند اخذ اقامت پرتغال روندی کاملاً حقوقی و فنی است و بدون اطلاع از این قوانین و سازوکارهای قانونی روند مهاجرت به این کشور بسیار دشوار و پیچیده خواهد بود.

 

هزینه‌ی اخذ اقامت پرتغال

هزینه‌های اخذ اقامت پرتغال همچون بسیاری از فرآیندهای مهاجرتی شامل دو بخش کلی می‌شود.

  • هزینه‌های قانونی اخذ اقامت پرتغال؛
  • تعرفه‌های مؤسسه‌ی آلمیدا برای اخذ اقامت پرتغال.

هزینه‌های قانونی اخذ اقامت پرتغال تمامی هزینه‌های مربوط به تشکیل پرونده، ترجمه و تأیید مدارک، اخذ ویزای توریستی یا اقامتی پرتغال، خرید ملک یا ثبت شرکت، افتتاح حساب بانکی، دریافت کد مالیاتی، و پیگیری‌های قانونی تا زمان صدور کارت اقامت موقت را شامل می‌شود. این هزینه‌ها عموماً هزینه‌های دولتی محسوب می‌شوند و بسته به روش‌های مختلف اقامت پرتغال تفاوت‌های اندکی با یکدیگر دارند.

هزینه‌های خدمات به آن بخش از هزینه‌هایی مربوط می‌شود که مؤسسه‌ی حقوقی و مهاجرتی آلمیدا، دیاش، و همکاران برای اخذ اقامت پرتغال از متقاضیان محترم دریافت می‌کند. کمک به جمع‌آوری مدارک، پر کردن فرم‌های مربوطه، افتتاح حساب بانکی و ثبت شرکت، اخذ ویزای توریستی برای سفر ابتدایی به پرتغال در مورد ویزای طلایی یا اخذ ویزای اقامتی برای برنامه‌های D2 و D7، همراهی با مسافر در کشور پرتغال برای خرید ملک مناسب یا ثبت شرکت، و موارد متعدد دیگر همگی هزینه‌های خدماتی اخذ اقامت پرتغال را شامل می‌شوند.

افتتاح حساب بانکی در پرتغال

افتتاح حساب بانکی در پرتغال یکی از خدمات ویژه‌ی مؤسسه‌ی حقوقی آلمیدا، دیاش، و همکاران برای متقاضیان اخذ اقامت پرتغال است. البته این خدمات با رعایت اصولی خاص برای افرادی که به هر دلیل اعم از تحصیل و یا تجارت در اروپا نیاز به حساب بانکی در یک کشور اروپایی دارند نیز تحت شرایطی قابل ارائه خواهد بود.

همان‌طور که اشاره شد، پرتغال یکی از کشورهای عضو اتحادیه‌ی اروپا و همچنین پیمان شنگن است؛ بنابراین داشتن یک حساب بانکی معتبر در پرتغال این امکان را به دارنده‌ی حساب می‌دهد تا با استفاده از کارت‌های اعتباری در هر بانکی در اتحادیه‌ی اروپا وجه دریافت و یا واریز نمایند.

بانک Millennium BCP یکی از معتبرترین بانک‌های کشور پرتغال و اتحادیه‌ی اروپاست که متقاضیان افتتاح حساب بانکی پرتغال می‌توانند از طریق حساب شخصی و قانونی خود در این بانک به تبادل مالی در اروپا بپردازند.

از سوی دیگر، افتتاح حساب بانکی در پرتغال برای اخذ اقامت پرتغال از طریق روش‌هایی همچون ویزای D2 یا سرمایه‌گذاری و ثبت شرکت مرحله‌ای ضروری و لازم محسوب می‌شود.

هزینه‌ی زندگی در پرتغال

همان‌طور که می‌دانید هزینه‌های زندگی در پرتغال یا هر کشور دیگری تا حدود بسیار زیادی به سبک زندگی یا Life Style فرد و خانواده بستگی دارد. بنابراین، هزینه‌ی زندگی در پرتغال برای هر فرد بسته به استانداردهای شخصی و خانوادگی متفاوت است. اما به‌طور کلی و بنا بر آخرین ارزیابی‌های انجام‌شده توسط وب‌سایت معتبر internationalliving.com، برای زندگی یک خانواده‌ی دو نفره در شهرهای کوچک پرتغال دست‌کم به ماهانه 1700 یورو نیاز است. این مبلغ هزینه‌های مسکن، خوراک، پوشاک، حمل‌ونقل، و غیره را در برمی‌گیرد و حداقل هزینه‌ی یک زندگی متوسط در شهرهای کوچک پرتغال است.

این عدد برای زندگی در شهرهای بزرگ پرتغال همچون لیسبون از 2200 یورو در ماه شروع می‌شود. با مقایسه‌ای ساده بین هزینه‌های زندگی در پرتغال و دیگر کشورهای اروپایی متوجه خواهید شد پرتغال برای زندگی کشوری به مراتب ارزان‌تر محسوب می‌شود.

شرایط کار در پرتغال

قوانین کار در پرتغال قوانینی اختصاصی و مختص این کشور است و برای درک بهتر شرایط کار در پرتغال شاید بهتر باشد اندکی در خصوص این قوانین صحبت کنیم. البته کارشناسان امور اقامت و مهاجرت مؤسسه‌ی حقوقی آلمیدا، دیاش، و همکاران آماده‌ی ارائه‌ی مشاوره‌ی تخصصی در خصوص بازار کار، فرصت‌های شغلی، و همچنین روش‌های ارسال درخواست کار به متقاضیان محترم هستند تا روند اخذ اقامت پرتغال را تا جای ممکن تسهیل و تسریع نمایند.

کار دانشجویی در پرتغال

همان‌طور که اشاره شد، اخذ اقامت پرتغال از طریق تحصیل یکی از بهترین روش‌ها برای مهاجرت به این کشور است. اما آیا متقاضیان ادامه‌ی تحصیل در این کشور اجازه‌ی کار در پرتغال را دارند؟ پاسخ مثبت است. بر اساس قوانین پرتغال، دانشجویان بین‌المللی بسته به مقطع و رشته‌ای که در آن تحصیل می‌کنند می‌توانند به‌صورت نیمه‌وقت یا تمام‌وقت در این کشور کار کنند.

مهم‌ترین نکته در بحث کار دانشجویی در پرتغال به میزان تسلط متقاضی به زبان پرتغالی بازمی‌گردد. هر اندازه این تسلط بیشتر باشد، شانس یافتن شغل مناسب‌تر بیشتر خواهد بود. دانشجویان بین‌المللی مشغول به تحصیل در پرتغال در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد، و دکترا پس از کسب اجازه‌ی کار از اداره‌ی مهاجرت این کشور می‌توانند به ترتیب 10، 20، و 30 ساعت در هفته کار کنند.

پس از پایان دوران تحصیل نیز یک سال به فرد فرصت داده می‌شود تا شغل مناسب خود را در این کشور پیدا کرده و مشغول به کار شود. این موضوع در ادامه‌ی روند اخذ اقامت پرتغال بسیار اهمیت دارد.

کار دائم در پرتغال

گرچه برخی مشکلات اقتصادی در پرتغال طی چند سال اخیر رقابت برای یافتن شغل مناسب در این کشور و به تبع آن اخذ اقامت پرتغال را بیشتر کرده است، میزان تحصیلات، رزومه‌ی کاری مناسب، و البته تسلط بر زبان پرتغالی می‌تواند در یافتن کار دائم بسیار کارگشا باشد.

کارهای حسابداری و حسابرسی و مشاغل مرتبط با IT از جمله شغل‌هایی در پرتغال محسوب می‌شوند که شانس بیشتری برای استخدام در آن‌ها وجود دارد. همچنین نیروی کار ماهر در رشته‌های صنعتی نیز شانس بالایی برای یافتن شغل مناسب خواهند داشت. مشاغل مربوط به بهداشت و درمان، کشاورزی، و صنعت گردشگری نیز از دیگر گروه‌های کاری هستند که فرصت‌های شغلی خوبی برای آن‌ها وجود دارد.

کارمندان رسمی در کشور پرتغال تا 40 ساعت در هفته کار می‌کنند (8 ساعت در روز با احتساب دو روز تعطیلی رسمی هفتگی) و می‌توانند بدون در نظر گرفتن تعطیلات رسمی، تا 22 روز در سال مرخصی بگیرند.

اخذ اقامت پرتغال با ADA

مؤسسه‌ی حقوقی و مهاجرتی آلمیدا، دیاش، و همکاران با سال‌ها تجربه در ارائه‌ی خدمات اقامت پرتغال و مهاجرت به اروپا ضمن بهره‌مندی از نیروی مجرب و دفتر مرکزی مستقر در لیسبون آماده‌ی ارائه‌ی خدمات VIP به متقاضیان محترم مهاجرت به اروپاست. متقاضیان گرامی می‌توانند با مراجعه به دفتر شرکت در تهران از نزدیک با خدمات مؤسسه آشنا شوند.

تمامی مراحل اخذ اقامت پرتغال در مؤسسه‌ی حقوقی آلمیدا، دیاش، و همکاران زیر نظر وکلای باسابقه‌ی شرکت و متخصص در امور مهاجرت و اقامت انجام خواهد شد و از این رو شانس موفقیت پرونده‌های اقامتی در این شرکت در بالاترین حد ممکن است. ارتباطات گسترده‌ی دولتی به همراه آگاهی از آخرین قوانین مهاجرتی این فرصت را در اختیار متقاضیان محترم قرار خواهد داد تا از اولین گام برای اخذ اقامت پرتغال در مسیری درست حرکت کرده و از بروز مشکلات در این مسیر فنی و دشوار جلوگیری شود.