ویزای کاری چیست؟

ویزای کار

 

مهاجرت به کشورهای درجه یک دنیا از روش های متفاوت امکانپذیر است که البته نیازمند ارزیابی دقیق و تناسب آن با شرایط فردی و توانایی های افراد اهمیت بالایی دارد. مهاجرت کاری بنا به نیاز کشور درخواست کننده نیروی کار متحصص و توانا خواهد بود بطوریکه فرصت فوق العاده ای برای واجدان شرایط به وجود می آورد. متقاضی ویزای کاری می بایست ایتدا رزومه ای دقیق از سوابق کاری و تحصیلی خود را متناسب با استانداردهای شغلی کشور مقصد تنظیم کنید. انتخاب کشور مقصد در پروسه مهاجرت کاری مسئله مهمی است چرا که نرخ بیکاری، لیست مشاغل موردنیاز، امنیت و درآمد شغلی، نرخ مالیات بر درآمد، هزینه های زندگی و مواردی از این دست باید بررسی شود. خوشبختانه امکان اخذ ویزای کار کشور پرتغال با نرخ بیکاری پایین و موقعیت های کاری مناسب فراهم است. دولت کشور پرتغال براساس حوزه های شغلی نیازمند نیروی کار متخصص، به شرکتها و کارفرمایان خود اجازه میدهد تا با ارسال دعوتنامه کاری به نیروی کار خارجی، شرایط استخدام آنها را فراهم آورد.

پس از دریافت دعوتنامه کاری و ارائه مدارک مورد نیاز به سفارت پرتغال در تهران، شرایط شما توسط آفیسر مربوطه بررسی و در صورت صلاحدید ویزای کاری شما صادر می گردد. مدت اعتبار ویزای کار بر اساس قرارداد شغلی شما با کارفرما خواهد بود. در نظر داشته باشید که ویزای کاری فقط برای موقعیت شغلی پیشنهاد شده صادر می گردد .

 

ویزای کاری پرتغال

مزایای ویزای کاری پرتغال:

 • اخذ اقامت دائم بعد از طی چند سال تمدید ویزا
 • امکان اخذ ویزا برای خانواده بعنوان همراه
 • کسب درآمد از بدو ورود به کشور مقصد
 • برخورداری از مزایا و امکانات موقت اقامتی
 • رفاه اجتماعی، امکانات پزشکی و بهداشتی
 • کسب درآمد بالاتر و امکان حضور در بازار کار بین المللی

مدارک مورد نیاز:

برخی از مهمترین مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای کار عبارت است از:

 • پاسپورت و مدارک شناسایی ( کارت ملی و شناسنامه)
 • مدرک تحصیلی و سوابق کاری
 • مدرک تخصص و یا مهارت در حرفه مورد نیاز کشور مقصد
 • دعوت نامه رسمی از کارفرما
 • رزرو بلیط
 • بیمه نامه مسافرتی
 • مدرک زبان

ویزای کاری پرتغال یکی از بهترین ویزاها برای مهاجرت

امروزه یکی از متداول ترین نوع ویزای مهاجرتی و شناخته شده در سرتاسر دنیا ویزای کار می باشد. این مجوز به صورت قانونی از سوی کنسولگری یا سفارت کشور مقصد صادر می گردد. با دریافت این ویزا افراد از همه مزایا برخوردار شوند وبرای کار و اقامت اقدام نمایند. با ذکر این مقدمه در مقاله پیش رودر مورد ویزای کار پرتغال توضیحاتی خواهیم داد.

انواع ویزای کاری

برمبنای سیاست های مهاجرتی و نیاز کشور ها به نیروی کار هر کشوری ویزاهای متنوع کاری را بکار می گیرد این ویزاها عبارتند از:

 • ویزای کار نیروهای متخصص:
 • این نوع ویزا خود شامل چندین نوع ویزا می باشد:
 • نیروهای متخصص ومهندس: بیشتر شامل مهندسین صنایع یا مهندسین ساختمانی
 • ویزای کار پرتغال ویژه پزشکان و جراحان در رشته های مختلف پزشکی
 • ویزای ویژه متخصصین خاص مثلا متخصصان رشته های فنی و الکترونیک
 • ویزای کارگری ویژه کارگران ساده که بیشتر برای شرکت های پیمانکار ساختمانی و یا راهسازی و غیره کار می کنند

هدف کشورها از صدور ویزای کاری

صنعت و تکنولوژی در پیشروی کشورها حرف اصلی استو پس نیروی انسانی مکمل موفقیت می باشد. بنابراین تامین نیروی کار ماهر و تخصصی به عنوان هدف اصلی در صدور ویزای کارمی باشد بنابراین اهداف صدور ویزای کار از سوی کشور ها مانند صدور ویزای کار پرتغال را می توان اینگونه برشمرد:

 • استفاده و بکارکیری نیروی تخصصی و ماهر با هزینه کم
 • توسعه اقتصادی
 • رفع نیاز انسانی مشاغل مورد نظر
 • توسعه فرهنگی و اجتماعی

چگونه ویزای کاری پرتغال را دریافت کنیم؟

یکی از راه های مهاجرت به کشور پرتغال از طریق ویزای کار است. کشور پرتغال یکی از کشورهای ایده ال برای افرادی که به دنبال زندگی بهتر و کسب درآمد بیشتر می باشد. به علاوه درب های این کشور به روی تمام مهاجران باز بوده و نسبت به کشور های دیگر سخت گیری کمتری اعمال می شود. اما کاردر پرتغال شرایط خاص خود را دارد که بعضی از این شرایط برای اخذ ویزای کار پرتغال عبارتند از:

افراد بالای 16 سال برای کار در کشور پرتغال اجازه فعالیت دارند

هنگام عقد قرارداد کار بایستی مواردی مانند مشخص بودن کارگزار، مشخص بودن کارفرما، مواردمشمول قرارداد مانند وظایف کارگزار، میزان دستمزد محل اشتغال و زمان کار دقیقا مشخص گردد.

مدت زمان کار روزانه در پرتغال بستگی به شرایط مختلف( مانند شرکتی که در آن کار می کنید) دارد. معمولا ساعت کاری از 9 صبح تا ساعت 1 عصر و پس از یک وقفه دو ساعته از ساعت 3 عصر تا 7 عصر می باشد. طبق قانون کار پرتغال هر فرد در بیشترین حالت ممکن 60 ساعت در هفته امکان کار کردن دارد. در طول سال از 22 روز مرخصی می تواند استفاده کند. لازم به ذکر است در روند اخذ ویزای کار پرتغال، دستمزد ماهیانه در این کشور در سال 2020. 635 یورو گزارش شده است. درسال 2021 به 665 یورو افزایش یافته است. همچنین لازم به ذکر است که در ساعت اول اضافه کاری در روزهای کاری 25% به میزان دستمزد هر ساعت کار افزوده می شود و برای ساعت های بعدی این نرخ به 37/5 درصد خواهدرسید. در ایام تعطیلات نرخ اضافه دستمزد 50%بیشتر از هزینه عادی هر ساعت کار می باشد.

اجازه کار در کشور پرتغال برای شهروندان غیر اتحادیه اروپا

اولین مرحله برای دریافت ویزای کار پرتغال داشتن دعوتنامه به کار رسمی و قانونی از یک کارفرمای پرتغالی می باشد. این کار با توجه به موقعیت اقتصادی این کشور و شرایط جهانی می باشد. یکی از سرویس هایی که می تواند برای دریافت ویزای کار شما را یاری کند سامانه خدمات اشتغال عمومی(Instituto do Emprego) می باشد. این سیستم اطلاعات گوناگونی در مورد انواع مشاغل به شما ارائه می دهد. همچنین یکی از راه های دیگر برای دریافت ویزای کار پرتغال استفاده از مؤسسات کاریابی آنلاین می باشد. سایت هایی مانند Empregas.

انواع ویزای کار پرتغال

شهروندان خارج از اتحادیه اروپا پس از انعقاد قرارداد کاری به دو صورت مجوز اقامتی طبق شرایط کاری شان می توانند اقدام به درخواست دونوع مجوز اقامتی کنند:

برای شهروندان غیر اروپایی، که استخدام آنها کمتر از 6ماه است ویزای کوتاه مدت و برای اقامت طولانی تر ویزای شغلی بلند مدت پرتغال صادر خواهد شد.

مجوز اقامت: این نوع ویزا به مهارت، شرایط کاری و .. وابسته است. برای اقامت های طولانی صادر خواهد شد.

ویزای کار کوتاه مدت در پرتغال

برای اقامت کوتاه و قراردادهای نیمه وقت باید اقدام به اخذ ویزای شغلی کوتاه مدت کنید. مدت زمان این ویزا 6 ماه است که در صورتی که شخص در زمینه علمی، تحقیقی و تدریس دانشگاهی یا فعالیت های حرفه ای فعال باشد، مهم می شود. ویزا تامدت یک سال قابل تمدید می باشد.

ویزای کار بلند مدت در کشور پرتغال

این نوع ویزا نیز یک نمونه دیگر از اجازه کار برای اتباع کشورهای خارج از اتحادیه اروپا صادر می گردد. از آنجایی که کشور پرتعال عضو پیمان شینگن است این نوع ویزا هم ویزای شینگن(نوع D) محسوب می شود و دارنده آن می تواند به 26 کشور ناحیه شینگن مسافرت کند.

سخن نهایی

نکته مهم و نهایی در ارتباط با ویزای کار پرتغال اینکه برای دریافت ویزای پرتغال بدانید این که بهتر است از طریق مراجع و مؤسسات قانونی‌ استفاده کنید. از مهاجرت از طریق غیرقانونی(قاچاق) چه به کشور پرتغال و یا هر کشور دیگر جدا خودداری کنید.