راست و دروغ افتتاح حساب بانکی بین‌المللی

راست و دروغ افتتاح حساب بانکی بین‌المللی

برای انجام هر گونه داد و ستد مالی و مبادلات بانکی که یک طرف آن در خارج از ایران قرار داشته باشد، نیازمند یک حساب بانکی بین‌المللی هستید. اما ایران تحریم است و کشورهای اروپایی معمولاً به ایرانیان اجازه‌ی افتتاح حساب نمی‌دهند. در این میان، شرکت‌های بسیاری در ایران مدعی ارائه‌ی خدمات برای افتتاح حساب بین‌المللی هستند، اما مشکل اینجاست که این شرکت‌ها در توضیح حدود واقعی خدمات خود به اندازه‌ی کافی صداقت به خرج نمی‌دهند. افتتاح حساب بین‌المللی برای ایرانیان ناممکن نیست؛ اما این که در کدام کشور و با چه شرایط و ضوابطی این کار انجام شود، نکته‌ای اساسی است که شرکت‌های خدماتی ترجیح می‌‌دهند چندان درباره‌ی آن صحبتی نکنند.

در این یادداشت، توضیح می‌دهیم که یک حساب بین‌المللی کامل و واقعی چه امکانات و ویژگی‌هایی دارد و همچنین بررسی می‌کنیم که شرکت‌های خدماتی در تشریح خدمات خود چه نکاتی را ناگفته باقی می‌گذارند. در نهایت، تنها راه ممکن برای افتتاح حساب بانکی در اروپا را پیش روی شما قرار می‌دهیم.

حساب بین‌المللی چیست؟

چنان که از نام آن پیداست، حساب بانکی بین‌المللی حسابی است که امکان فعالیت‌های مالی بین‌المللی را برای شما فراهم می‌کند. برای خرید از یک فروشنده‌ی خارجی (مثلاً در اروپا) باید حساب بین‌المللی داشته باشید تا بتوانید مبلغ خرید را پرداخت کنید. برای دریافت هر گونه وجهی از خارج از کشور نیز نیازمند حساب بین‌المللی هستید؛ همچنین برای فرستادن پول برای فرزند خود در خارج از ایران. پس به طور کلی، برای دریافت، انتقال، پرداخت، یا هر گونه فعالیت مالی و نیز بهره‌مندی از تسهیلات بانکی با ارز بین‌المللی، آنچه لازم خواهید داشت یک حساب بانکی بین‌المللی است که تمام امکانات یک حساب بانکی کامل را داشته باشد.

به دلیل تحریم‌ها، در بانک‌های ایران نمی‌توان حساب بین‌المللی باز کرد. اما داستان به همین‌جا ختم نمی‌شود. در خارج از ایران نیز شما به دلیل ایرانی بودن­تان در اکثر موارد نمی‌توانید حساب بین‌المللی باز کنید. از همین روست که اغلب کشورهای اروپایی تنها به شرطی به شما اجازه‌ی افتتاح حساب می‌دهند که ابتدا اقامت آنجا را دریافت کنید. در برخی موارد، اگرچه بدون اخذ اقامت امکان افتتاح حساب دارید اما حساب شما دارای محدودیت‌هایی شبیه به همان تحریم‌ها خواهد بود و با آن تنها بخشی از خدمات بانکی را به شما ارائه می‌دهند.

شرکت‌های خدماتی در ایران برای شما چه می‌کنند؟

چنان که دیدیم، اولاً در ایران نمی‌توان حساب بین‌المللی داشت و دوم، در خارج از ایران حسابی که برای شما باز می‌کنند یک حساب ناقص است. اما با یک جست‌وجوی ساده برای افتتاح حساب بانکی بین‌المللی در اینترنت، شرکت‌های خدماتی بسیاری را پیدا می‌کنید که مدعی افتتاح حساب برای شما هستند. موضوع چیست؟

بر اساس جست‌وجوها و تحقیقات ما، تمام این شرکت‌ها در بهترین حالت برای شما یک حساب بانکی ناقص در یکی از کشورهای همسایه (مانند ترکیه یا آذربایجان) افتتاح می‌کنند و عموماً درباره‌ی محدودیت‌های این حساب‌ها سکوت می‌کنند. برخی دیگر حتی همین کار را نیز نمی‌کنند، بلکه فقط یک کارت بانکی به شما می‌دهند که تاریخ مصرف کوتاهی داشته و فقط برای خرید اینترنتی کاربرد دارد. این دسته از شرکت‌ها با تأکید بر ارائه‌ی کارت‌های بانکی بین‌المللی (مانند ویزاکارت و مسترکارت)، یا اشاره‌ای به مسأله‌ی حساب بانکی متصل به کارت نمی‌کنند و یا متأسفانه در توضیحات خود اطلاعات نادرست و غیرواقعی به مشتریان می‌دهند.

محدودیت‌های حساب‌های بانکی در کشورهای همسایه

در حال حاضر، شرکت‌های خدمات بین‌المللی بانکی که خود را «واسط» و نه وکیل شما معرفی می‌کنند، در کشورهایی مانند ترکیه، آذربایجان، ارمنستان، و گرجستان برای شما حساب بانکی باز می‌کنند. این بانک‌ها اگرچه مشتریان ایرانی را کاملاً تحریم نمی‌کنند اما اجازه‌ی بهره‌مندی کامل از خدمات بانکی را نیز به آن‌ها نمی‌دهند. اما شرکت‌های خدماتی ترجیح می‌دهند زیاد به این موضوع نپردازند و در عوض، با کلی‌گویی و ابهام و استفاده‌ی بعضاً نادرست از اصطلاحات تخصصی و بزرگ‌نمایی خدمات ناقص خود، توجه مخاطبان خود را از برخی نکات منحرف کنند. مهم‌ترین نقص‌های این حساب‌ها (به رغم ادعای غیرواقعی برخی از شرکت‌ها) عبارتند از:

 • عدم امکان انتقال ارز به حساب‌های دیگر (فقط واریز به حساب و برداشت با کارت)؛
 • محدودیت در واریز و برداشت؛
 • خطر بلوکه شدن و بسته شدن حساب؛
 • کارت‌های بانکی 2 ساله (که در حالت عادی 5 ساله هستند)؛
 • عدم امکان بهره‌مندی از کارت اعتباری (کردیت کارت)؛
 • اعتبار پایین‌تر نسبت به کشورهای اتحادیه‌ی اروپا؛
 • کارمزدهای بالاتر نسبت به کشورهای حوزه‌ی یورو.

بنابراین، مهم‌ترین مشکل این حساب‌ها عدم امکان انتقال ارز است و این موضوعی است که برخی از شرکت‌ها حتی آن را انکار می‌کنند. از سوی دیگر، این کشورها خارج از اتحادیه‌ی اروپا و حوزه‌ی یورو هستند و از این رو، اعتبار آن­ها در اروپا کمتر بوده و کارمزدهای آن­ها در تراکنش‌های اروپایی بالاتر از حساب‌های بانک‌های اروپایی است. همچنین، برای افتتاح حساب در این کشورها لازم است برای انجام مراحل اداری یک بار به آنجا سفر کنید و متحمل هزینه‌های آن شوید.

محدودیت‌های برخی کارت‌های بین‌المللی

همان­‌طور که اشاره کردیم، برخی شرکت‌ها بدون افتتاح حساب صرفاً کارت‌هایی برای شما تهیه می‌کنند که متصل به حساب بانکی نیستند. این دسته از کارت‌ها که عموماً از شرکت‌های مسترکارت (Master Card) و ویزاکارت (Visa Card) هستند به شکل‌های فیزیکی یا مجازی، گیفت و قابل شارژ، با حک نام یا بدون نام صادر می‌شوند. اما تمام این کارت‌ها در واقع از نوع پیش‌پرداخت یا پری پید (Pre-paid) هستند و فقط برای خرید کردن و برداشت پول از دستگاه‌های خودپرداز (ATM) در خارج از ایران کاربرد دارند. باید توجه کرد که به دلیل عدم اتصال به حساب بانکی، این کارت‌ها پشتوانه‌ی محکمی ندارند و امکان انجام عملیات بانکی مانند انتقال وجه با آن­ها وجود ندارد.

آیا راهی باقی می‌ماند؟ چه باید کرد؟

در حال حاضر، فقط یک راه برای افتتاح حساب بانکی بین‌المللیِ کامل و واقعی بدون اخذ اقامت وجود دارد و آن از طریق کشور پرتغال است. اما این راه نیز لزوماً در دسترس تمام شرکت‌های خدماتی ایرانی نیست. مؤسسه‌ی حقوقی آلمیدا، دیاش، و همکاران (در کشور پرتغال) به پشتوانه‌ی سال‌ها تجربه‌ی حقوقی در اروپا و کسب نام و اعتبار در آنجا، در کنار خدمات مهاجرت پرتغال و اقامت دائم اروپا، امکان افتتاح حساب بانکی در اروپا را برای ایرانیان فراهم کرده است. مهم­ترین امتیازات افتتاح حساب بانکی در پرتغال از این قرار هستند:

 • امکان انتقال ارز به تمام حساب‌های بین‌المللی؛
 • حساب مادام‌العمر معتبر در یک کشور اتحادیه‌ی اروپا و حوزه‌ی یورو؛
 • امنیت بالای حساب از نظر خطر بلوکه شدن؛
 • بدون محدودیت موجودی و انتقال؛
 • کارت بانکی 5 ساله همانند تمام کارت‌های بانکی معتبر؛
 • امکان بهره‌مندی هم از دبیت کارت و هم کردیت کارت (کارت اعتباری)؛
 • کارمزدهای کمتر به دلیل حضور در حوزه‌ی یورو؛
 • انجام امور بانکی از طریق اینترنت بانک یا موبایل بانک.

مزیت بسیار مهم دیگری که به سبب اعتبار مؤسسه‌ی حقوقی آلمیدا، دیاش، و همکاران امکان­پذیر شده است، افتتاح حساب بدون حتی یک بار سفر به اروپاست. وکلای ما در پرتغال، تمام مراحل اداری را به نمایندگی از شما انجام می‌دهند و شما کافی است فقط با مراجعه به سفارت پرتغال در تهران برخی از مراحل را شخصاً انجام دهید.

پیشنهاد می‌کنیم برای آشنایی دقیق‌تر با تفاوت خدمات بانکی ما، شخصاً به دفتر ما در تهران تشریف بیاورید و اطلاعات کامل‌تری را از ما دریافت کنید. همچنین می‌توانید تماس گرفته و از کارشناسان ما توضیحات تکمیلی بخواهید.

پست های توصیه شده

بدون دیدگاه، دیدگاه خود را در زیر اضافه کنید!


افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *