حساب بانکی بین‌المللی پس از ورود به لیست سیاه FATF

حساب بانکی بین‌المللی پس از ورود به لیست سیاه FATF

در دوم اسفند ۹۸، ایران بار دیگر به لیست سیاهِ گروه ویژه‌ی اقدام مالی (FATF) برگردانده شد و همین باعث شد بحث‌های بسیاری در مورد این که آیا از این پس ایرانیان می‌توانند حساب بانکی بین‌المللی داشته باشند یا خیر به راه افتد و به این ترتیب، برای کسانی که قصد افتتاح حساب بین‌المللی داشته‌اند شبهات زیادی ایجاد شود. در این یادداشت توضیح می‌‌دهیم که اف‌ای‌تی‌اف (FATF) چیست و ورود به لیست سیاه این سازمان به چه معناست و تأثیر واقعی آن بر مسأله‌ی افتتاح حساب‌‌ بانکی در اروپا برای ایرانیان چیست. اگر نکته‌ی مبهمی باقی ماند، لطفاً پرسش خود را بنویسید یا با ما تماس بگیرید.

مختصری درباره‌ی FATF

اف‌ای‌تی‌اف مخفف عبارت Financial Action Task Force به معنای گروه ویژه‌‌ی اقدام مالی، یک سازمان بین دولتی است که در سال ۱۹۸۹ برای مبارزه با پول‌شویی ایجاد شد و در سال ۲۰۰۱، دامنه‌ی فعالیت‌‌هایش به جلوگیری از تأمین مالی تروریسم گسترش یافت. در سال ۲۰۱۲، این گروه آخرین نسخه‌ی توصیه‌نامه‌ی خود را تحت عنوانِ «استانداردهای بین‌المللی در مبارزه با پول‌شویی و تأمین مالی تروریسم و اشاعه‌گری» منتشر کرد. گروه FATF میزان همکاریِ کشورهای مختلف برای اجرای این توصیه‌نامه را بررسی می‌‌کند و بر همین اساس، کشورها را در سه دسته‌ی متفاوت قرار می‌دهد:

گروه اول: کشورهایی که کاملاً به توصیه‌ها پای‌بندند و آن‌ها را اجرا کرده‌‌اند.

گروه دوم: کشورهایی که در حال تطبیق و اجرای استانداردها هستند.

گروه سوم: کشورهایی که با این سازمان همکاری نمی‌کنند و خطر پول‌شویی و تأمین مالیِ تروریسم در آن‌ها وجود دارد.

کشورهای گروه سوم خود به دو بخش تقسیم می‌شوند: کشورهایی که در لیست خاکستری قرار دارند و تحت نظر هستند و کشورهایی که در لیست سیاه (Call for action) هستند و باید علیه آن‌ها اقدامات مقابله‌ای صورت گیرد.

ایران در سال ۲۰۱۰ در لیست سیاه این سازمان قرار گرفت و جزو کشورهایی به حساب آمد که این سازمان آن‌ها را بایکوت مالی می‌کند، به این معنا که کشورهای دیگر باید در روابط مالی خود با آن‌ها حداکثر دقت را برای جلوگیری از فعالیت‌های تروریستی و پول‌شویی داشته باشند. پس از برجام، ایران به لیست خاکستری FATF منتقل شد و اقدامات مقابله‌ای و بایکوت ایران به مدت یک سال تعلیق شد و مدتی بعد از آن هم این تعلیق تمدید شد و به ایران مهلت دادند تا توصیه‌نامه‌های این سازمان را در کشور اجرا کند. اما چندی پیش ایران دوباره به لیست سیاه برگردانده شد.

امکان افتتاح حساب بانکی بین‌المللی

در واقع با این اتفاق، FATF به بانک‌‌ها و سایر مؤسسات مالی در سراسر دنیا هشدار داده است که در مراودات خود با ایران بسیار محتاطانه عمل کنند اما همچنان تصمیم نهایی در ادامه یا لغو این مراودات به خود آن‌ها واگذار شده است. نکته‌ی دیگر این که از زمان لغو برجام و اعمال تحریم‌های شدید از سوی ایالات متحده، عملاً مراودات بانک‌‌ها و مؤسسات مالی با ایران در کشورهای مختلف اروپایی و آمریکایی (به جز چند کشور معدود) به حد صفر رسیده بود. از این رو، حتی پیش از ورود ایران به لیست سیاه اف‌ای‌تی‌اف نیز افتتاح حساب بانکی بین‌المللی برای ایرانیان بسیار دشوار و تقریباً ناممکن بوده است.

اما چنان که پیشتر در یادداشت دیگری توضیح داده بودیم، تنها یک راه برای افتتاح حساب بین‌المللیِ کامل و واقعی در اروپا بدون اخذ اقامت وجود دارد و آن هم از طریق کشور پرتغال و با شروط ویژه است. در مدتی که از برگرداندن ایران به لیست سیاه گذشته، کارشناسان ما در تهران و پرتغال همچون گذشته با موفقیت و بدون هیچ مشکلی توانسته‌اند برای متقاضیان گرامی حساب‌های بانکی بین‌المللی افتتاح کنند. مفتخریم با اطمینان کامل اعلام کنیم که مؤسسه‌ی حقوقی آلمیدا، دیاش، و همکاران به پشتوانه‌ی اعتباری که نزد نظام بانکی پرتغال دارد، همچنان قادر به افتتاح حساب بین‌المللی برای ایرانیان عزیز در اروپاست. تنها تغییری که اکنون به وجود آمده، قدری طولانی‌‌تر شدن این پروسه است که آن هم به سبب سخت‌گیری‌های مضاعف حراست بانک برای بررسی پرونده‌‌هاست.

پیشنهاد می‌کنیم برای آشنایی بیشتر با ویژگی‌ها و تفاوت‌های خدمات مالی ما به دفتر شرکت در تهران مراجعه کرده و یا با کارشناسان ما تماس بگیرید و اطلاعات دقیق‌تری از آن‌ها بخواهید.

پست های توصیه شده

بدون دیدگاه، دیدگاه خود را در زیر اضافه کنید!


افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *