ثبت شرکت بین‌المللی

ثبت شرکت بین‌المللی

ثبت شرکت بین‌المللی، که برای ایرانیان بهترین و کاربردی‌ترین نوع آن ثبت شرکت در اروپا است، جنبه‌ها و جزئیات بی‌شماری را شامل می‌شود. مؤسسه‌ی حقوقی آلمیدا، دیاش، و همکاران، با سال‌ها تجربه‌ی موفق در امر ثبت شرکت در اروپا، به‌ویژه پرتغال، شما را در تمامی مراحل ثبت شرکت و پس از آن یاری خواهد کرد.

در این مقاله و مقالات بعدی که به مرور روی وب‌سایت قرار خواهد گرفت به بررسی جنبه‌های متعدد ثبت شرکت در اروپا خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

انواع شرکت در اروپا

به طور کلی، سه نوع اصلی نهاد قانونی در اتحادیه‌ی اروپا وجود دارد که از طریق آنها می‌توان کسب و کار را اداره کرد. البته باید توجه داشت که این ساختارها در کشورهای مختلف دارای تفاوت‌های گاه ریز و درشت خواهد بود.

  • مالکیت انفرادی یا خویش‌فرمایی (Sole Proprietorship)؛
  • شراکت (Partnership)؛
  • بنگاه‌های حقوقی (Corporation).

هر یک از این دسته‌­ها شامل انواع مختلفی می­‌شوند. مشخص کردن این که کدام نوع از انواع ثبت شرکت در اروپا برای یک بنگاه تجاری خاص مناسب­‌تر است، به ملاحظات فراوانی از جمله تعداد مالکان، میزان مسئولیت پذیرفته‌ شده‌ی مالکان، روش مالیاتی، امکان انتقال سهام مالکیت، هزینه‌­ی راه­‌اندازی، و عوامل دیگر وابسته است.

به دلیل اهمیت و تنوع این نوع شخصیت‌های حقوقی در اروپا، در این مقاله به معرفی انواع شراکت در قاره سبز پرداخته‌ایم.

شراکت

شراکت نوعی نهاد کسب و کار است که دارای حداقل دو مالک است. برای شراکت به عنوان یک نهاد مستقل مالیات وضع نمی‌­شود، (گرچه مالکان یک اظهارنامه‌­ی مالیاتی جهت اطلاع تحویل می‌­دهند) و تمام سود و زیان از شراکت به تمام شرکا اختصاص می­‌یابد و باید در اظهارنامه­‌ی هر فرد ذکر شوند.

انواع مختلفی از شراکت وجود دارد که رایج‌­ترین آن‌ها عبارتند از:

  • شرکت تضامنی (General Partnership)؛
  • شرکت با مسئولیت محدود (Limited Liability – Limited Partnership)؛
  • سرمایه­‌گذاری مشترک (Joint Venture)؛
  • شرکت تضامنی با مسئولیت محدود (Limited Liability Partnership).

شرکت تضامنی از جهات بسیاری شبیه به مالکیت انفرادی است، با این تفاوت که شامل بیش از یک مالک است. تمام شرکا در برابر بدهی­‌ها و قرض­‌های شرکت مسئولند و معمولاً تمام شرکا قادرند برای شرکت قرارداد ببندند. تمام شرکا حقوق مدیریتی یکسان دارند، مگر آن که طور دیگری توافق کرده باشند. به طور کلی می‌­توان گفت که تغییر شرکا یا فوت یکی از آن‌ها، شرکت تضامنی را منحل می­‌کند، از این رو سهام شرکت تضامنی به راحتی قابل انتقال نیست (گرچه راه­‌هایی برای به حداقل رساندن این مشکل شرکت‌های تضامنی وجود دارد).

شرکت با مسئولیت محدود از یک یا چند شریک محدود و یک یا چند شریک تضامنی تشکیل می­‌شود. شرکای تضامنی در قبال بدهی­‌ها و قرض‌­های شرکت مسئولیت نامحدود دارند، اما شرکای محدود تا جایی که فقط به عنوان سرمایه­‌گذارانی منفعل باقی بمانند و فعالانه در عملکرد کسب و کار نقشی نداشته باشند، فقط تا حدی که سرمایه­‌گذاری کرده­‌اند در برابر بدهی­‌ها مسئولند. سهام شرکت با مسئولیت محدود به راحتی قابل انتقال است و شرکای تضامنی با شروطی که در مدارک ذکر شده باشد، می­‌توانند تغییر یابند. پس قابلیت انتقال سهام در شرکت با مسئولیت محدود بیشتر است.

سرمایه­‌گذاری مشترک نوع خاصی از شرکت تضامنی است که به منظور انجام دادن یک پروژه­‌ی واحد شکل می­‌گیرد (مثلاً پروژه‌ی ساخت یک آپارتمان) و پس از اتمام آن پروژه، شراکت هم منحل می­‌شود.

شرکت تضامنی با مسئولیت محدود نوعی از شراکت است که معمولاً افراد حرفه­‌ای (مانند وکیلان یا حسابداران) از آن استفاده می­‌کنند. در این نوع از شراکت، شرکا در برابر بدهی­‌های ناشی از فعالیت­‌های خودشان مسئولیت نامحدود دارند اما مسئولیتی در برابر بدهی‌­های شراکت یا تعهدات دیگر شرکا ندارند (مگر تا حد سهامشان در شراکت). شرکت­‌های تضامنی با مسئولیت محدود می‌­توانند شروطی برای کناره­‌گیری هر یک از شرکا یا پذیرش شرکای جدید، بدون تأثیر بر موجودیت شراکت داشته باشند.

برای تشکیل شرکت با مسئولیت محدود و شرکت تضامنی با مسئولیت محدود، نیاز به پر کردن فرم­‌های دولتی است. فارغ از آن که کدام یک از انواع شراکت را انتخاب کنید، اکیداً توصیه می­‌شود که یک وکیل پیش‌­نویس توافقنامه­‌ی مشارکت را تهیه کند، چون شرکا باید از قبل درباره‌­ی مسائل بسیاری مانند مسئولیت­‌ها و حقوق مدیریتی، توزیع سود، مسئولیت تهیه­‌ی سرمایه­‌ی اضافه (در صورت نیاز)، اقداماتی که در صورت مرگ یا کناره­‌گیری هر یک از شرکا باید انجام شود، و برخی مسائل دیگر توافق کنند.

نهادهای قانونی دیگری هم برای کسب و کار وجود دارند؛ مانند بنیاد (Foundation)، انجمن (Association)، موقوفه (Trust)، و مؤسسات غیرانتفاعی (Non-profit Corporation). اما انواعی که در بالا ذکر کردیم، رایج‌ترین انواع مورد استفاده برای کسب و کارهای نوپا و جدید در اروپا هستند.

بهتر است پیش از شروع، درباره­‌ی بهترین نهاد برای کسب و کارتان با یک وکیل باتجربه و یک حسابدار مشورت کنید تا مزایا و معایب انواع آن‌ها را برایتان کاملاً روشن کنند و کسب و کارتان از همان ابتدا درست و بهینه پا بگیرد.

مؤسسه‌ی حقوقی آلمیدا، دیاش، و همکاران همراه شما خواهد بود.

پست های توصیه شده

بدون دیدگاه، دیدگاه خود را در زیر اضافه کنید!


افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *