اصطلاحات بانکی رایج در افتتاح حساب بین‌المللی

اصطلاحات بانکی رایج در افتتاح حساب بین‌المللی

در این نوشتار، به اختصار، برخی اصطلاحات رایج در افتتاح حساب بانکی بین‌المللی را توضیح داده‌ایم. با ما همراه باشید.

حساب بانکی بین‌المللی – International Bank Account

حسابی که امکان فعالیت‌های مالی بین‌المللی را برای شما فراهم می‌کند. به طور کلی، برای دریافت، انتقال و حواله، پرداخت، یا هر گونه فعالیت مالی که در ارتباط با خارج از کشور باشد و همچنین بهره‌مندی از تسهیلات بانکی با ارز بین‌المللی، به یک حساب بانکی خارجی یا بین‌المللی نیاز خواهید داشت.

حواله‌ی ارزی – Payment order

انتقال ارز از یک حساب به حساب دیگر از طریق سیستم بانکی بین دو بانک مختلف. معمولاً منظور از حواله‌ی ارزی انتقال ارز از کشوری به کشور دیگر است. ارسال یا پرداخت حواله‌ی ارزی از طریق شبکه‌ی سوییفت انجام می‌شود که سیستمی برای برقراری ارتباط بین بانک‌های جهان است. نگاه کنید به توضیح سوییفت.

سوییفت – SWIFT

یک شبکه‌ی ارتباطی بین‌المللی بین بانک‌های جهان برای تبادل اطلاعات مالی و بانکی. برای اتصال به این شبکه، هر بانک باید یک شماره یا کد سوییفت مختص خود داشته باشد. توجه کنید که کد سوییفت مربوط به بانک‌ها می‌شود و ربطی به اشخاص یا حساب‌های بانکی ندارد. بنابراین، آنچه برخی شرکت‌های خدماتی با عنوان «کارت بانکی دارای سوییفت» یا «ارسال حواله‌ی سوییفت» تبلیغ می‌کنند صرفاً بازی بی‌معنی با کلمات است. کلمه‌ی SWIFT از حروف ابتدایی کلمات این عبارت ساخته شده: Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication به معنی جامعه‌ی جهانی ارتباطات مالی بین بانکی. نام دیگری که برای سوییفت استفاده می‌شود BIC است که مخفف Business Identifier Code است. در حال حاضر، با وجود اتصال بانک‌های ایرانی به شبکه‌ی سوییفت، امکان انتقال یا حواله‌ی ارز به خارج از کشور وجود ندارد. تنها راه، افتتاح حساب بانکی در خارج از ایران و به شرط ارائه‌ی کامل خدمات بانکی است.

آی‌بَن – IBAN

به معنیِ شماره‌ی حساب بانکی بین‌المللی (International Bank Account Number)، یک سیستم شماره‌گذاری بین‌المللی است که برای یک‌پارچه‌سازی شماره حساب‌های بین‌المللی استفاده می‌شود. تفاوت آی‌بن و سوییفت در این است که آی‌بن شماره‌ای است که برای تشخیص یک حساب بین‌المللی استفاده می‌شود اما سوییفت شماره‌ای است که برای تشخیص یک بانک کاربرد دارد.

مسترکارت و ویزا کارت – MasterCard and Visa Card

نام دو شرکت خدمات مالی چندملیتی هستند که اصلی‌ترین فعالیت آن‌ها در مدیریت و پردازش تراکنش‌های مالی بین بانک‌ها و کاربران حساب‌های دارای کارت بانکیِ مسترکارت یا ویزا کارت است. فعالیت این شرکت‌ها چیزی شبیه به سامانه‌ی شتاب در سیستم بانکی ایران است که امکان اتصال تراکنش‌های بین بانک‌ها را فراهم می‌کند. به همان شکل، بسیاری از بانک‌های جهان با واسطه‌ی این دو شرکت کارت‌هایی صادر می‌کنند که به شبکه‌ی جهانی متصل هستند.
شرکت‌های ویزا و مسترکارت امکان استفاده از انواع کارت‌های بانکی (اعتباری، نقدی، و پیش‌پرداخت) را برای مشتریان و صاحبان حساب‌های بانکی بین‌المللی فراهم می‌کنند. این دو شرکت عظیم در سال‌های گذشته توانسته‌اند دامنه‌ی فعالیت‌هایشان در جهان را بسیار گسترش دهند. در ارائه‌ی خدمات بانکی، تفاوت‌های بسیار ناچیزی بین این دو شرکت وجود دارد. از نظر گستردگی و اعتبار در بازار نیز تفاوت خاصی بین آن‌ها نیست، به طوری که به ندرت ممکن است در جایی فقط یکی از این کارت‌ها پذیرفته شود.

پِی‌پَل – PayPal

پی‌پَل (یا پی‌پال) یک شرکت بزرگ آمریکایی است که برای پرداخت‌های اینترنتی می‌توان از خدمات آن استفاده کرد. روش کار پی‌پل به این صورت است که با ثبت یک حساب کاربری در وب‌سایت آن و وارد کردن اطلاعات حساب بانکی بین‌المللی خود (مانند شماره‌ی کارت و رمزهای لازم)، در خریدهای اینترنتی دیگر لازم نیست هر بار اطلاعات حساب بانکی خود را در وب‌سایت‌های مختلف وارد کنید و به جای آن، نام کاربری و کلمه‌ی عبور خود برای پی‌پال را وارد می‌کنید؛ البته به شرط آن که وب‌سایت مورد نظر نیز دارای حساب پی‌پل باشد. استفاده‌ی دیگر آن برای دریافت وجه هنگام فروش محصولات خود در بازارهای اینترنتی بین‌المللی است. پی‌پل بابت تراکنش‌های انجام شده و به تناسب آن‌ها کارمزد می‌گیرد. به دلیل تحریم‌ها، استفاده از پی‌پل در ایران با دشواری‌هایی همراه است. البته بدون پی‌پل نیز شما همواره می‌توانید تراکنش‌های مالی خود را از طریق اطلاعات کارت بانکی‌تان انجام دهید.

توجه داشته باشید که پی‌پل جایگزینی برای مسترکارت یا ویزاکارت محسوب نمی‌شود. پی‌پل برای خرید­ها و انتقال‌های اینترنتی از طریق این کارت‌ها و سایر کارت‌های بانکی بین‌المللی به شما خدمات می‌دهد.

کارت نقدی – Debit Card

یکی از سه نوع اصلی کارت‌های بانکی است. کارت نقدی یا دبیت کارت همان نوعی است که بانک‌های ایران (همان کارت عابربانک) در اختیار صاحبان حساب‌ها قرار می‌دهند. این کارت‌ها به یک حساب بانکی متصل هستند و تا سقف موجودی حساب می‌توان از آن­ها خرید و برداشت کرد.

کارت اعتباری – Credit Card

یکی دیگر از سه نوع اصلی کارت‌های بانکی است و همانند کارت نقدی به یک حساب بانکی متصل است. ویژگی خاص آن این است که بر اساس اعتباری که بانک مشخص کرده، می‌توان بیشتر از موجودی حساب با آن خرید کرد و بعداً بدهی خود را به بانک پرداخت. شرایط و میزان استفاده از این اعتبار بستگی به فعالیت‌های مالی شما در آن بانک دارد.

کارت پیش‌پرداخت – Prepaid Card

یکی دیگر از سه نوع اصلی کارت‌های بانکی که برخلاف دو نوع دیگر، به یک حساب بانکی متصل نیست. کارت پیش‌پرداخت از سوی بانک‌ها یا مؤسسات مالی در دو نوع قابل شارژ و یک‌بار مصرف (شارژ ناشدنی) برای مشتریان صادر می‌شود. نوع یک‌بار مصرف آن در واقع همان کارت هدیه یا گیفت کارت (Gift Card) است که پس از اتمام موجودی دیگر کاربردی ندارد. نکته‌ی مهم درباره‌ی کارت‌های پیش‌پرداخت این است که چون به حساب بانکی متصل نیستند، موجودیِ آن‌ها را نمی‌توان انتقال داد و فقط برای خرید قابل استفاده هستند.

به یاد داشته باشید که هنگام استفاده از خدمات شرکت‌های ایرانی برای «افتتاح حساب بین‌المللی» ممکن است فقط یک کارت پیش‌پرداخت (حتی با حک نام شما) در اختیارتان قرار دهند. در این حالت، در واقع هیچ حسابی به نام شما افتتاح نشده است.

بانک آف‌شور (فراساحلی یا برون‌مرزی) – Offshore Bank

بانکی که به قصد پرداخت مالیات کمتر یا معافیت مالیاتی در کشوری غیر از کشور محل موجودی سپرده‌ها مستقر شده باشد. حساب بانکی آف‌شور نیز حسابی است که معافیت مالیاتی دارد.

پست های توصیه شده

بدون دیدگاه، دیدگاه خود را در زیر اضافه کنید!


افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *