اصطلاحات بانکی رایج در افتتاح حساب بین‌المللی

راه‌های اشتراک‌گذاری:

آنچه در این مقاله می‌خوانید

در این نوشتار، به اختصار، برخی اصطلاحات رایج در افتتاح حساب بانکی بین‌المللی را توضیح داده‌ایم.
در این نوشتار، به اختصار، برخی اصطلاحات رایج در افتتاح حساب بانکی بین‌المللی را توضیح داده‌ایم. همره ما باشید.

حساب بانکی بین‌المللی   International Bank Account

حسابی که امکان فعالیت‌های مالی بین‌المللی را برای شما فراهم می‌کند. یعنی برای: – دریافت، انتقال، حواله، و پرداخت وجه، خارج از کشور ایران؛ –  هر گونه فعالیت مالی که در ارتباط با خارج از کشور باشد؛ –  همچنین بهره‌مندی از تسهیلات بانکی با ارز بین‌المللی؛ به یک حساب بانکی خارجی یا بین‌المللی نیاز خواهید داشت.

حواله‌ی ارزی  Payment order

انتقال ارز از یک حساب به حساب دیگر از طریق سیستم بانکی بین دو بانک مختلف. معمولاً منظور از حواله‌ی ارزی انتقال ارز از کشوری به کشور دیگر است. ارسال یا پرداخت حواله‌ی ارزی از طریق شبکه‌ی سوییفت انجام می‌شود که سیستمی برای برقراری ارتباط بین بانک‌های جهان است. نگاه کنید به توضیح سوییفت.

سوئیفت  SWIFT

کلمه‌ی SWIFT از حروف ابتدایی کلمات این عبارت ساخته شده: Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication  . (جامعه‌ی جهانی ارتباطات مالی بین بانکی.) سوئیفت: – یک شبکه‌ی ارتباطی بین‌المللی بین بانک‌های جهان برای تبادل اطلاعات مالی و بانکی‌ست. – برای اتصال به این شبکه، هر بانک باید یک شماره یا کد سوییفت مختص خود داشته باشد. – کد سوییفت مربوط به بانک‌ها می‌شود و ربطی به اشخاص یا حساب‌های بانکی ندارد. – آنچه برخی شرکت‌های خدماتی با عنوان «کارت بانکی دارای سوییفت» یا «ارسال حواله‌ی سوییفت» تبلیغ می‌کنند صرفاً بازی بی‌معنی با کلمات است. –  نام دیگری که برای سوییفت استفاده می‌شود BIC است که مخفف Business Identifier Code است. – در حال حاضر، با وجود اتصال بانک‌های ایرانی به شبکه‌ی سوییفت، امکان انتقال یا حواله‌ی ارز به خارج از کشور وجود ندارد. – تنها راه، افتتاح حساب بانکی در خارج از ایران و به شرط ارائه‌ی کامل خدمات بانکی است.

آی‌بَن  IBAN

– به معنیِ شماره‌ی حساب بانکی بین‌المللی یا International Bank Account Number ست. – یک سیستم شماره‌گذاری بین‌المللی است که برای یک‌پارچه‌سازی شماره حساب‌های بین‌المللی استفاده می‌شود.

تفاوت آی‌بن و سوییفت
– آی‌بن شماره‌ای است که برای تشخیص یک حساب بین‌المللی استفاده می‌شود – سوییفت شماره‌ای است که برای تشخیص یک بانک کاربرد دارد.

مسترکارت و ویزا کارت  MasterCard and Visa Card

– نام دو شرکت خدمات مالی چندملیتی هستند. – اصلی‌ترین فعالیت آن‌ها، مدیریت و پردازش تراکنش‌های مالی بین بانک‌ها و کاربرانِ حساب‌هاییست که کارت بانکیِ مسترکارت یا ویزا کارت دارند. – فعالیت این شرکت‌ها شبیه سامانه‌ی شتاب در سیستم بانکی ایران است (امکان اتصال تراکنش‌های بین بانک‌ها). بسیاری از بانک‌های جهان با واسطه‌ی این دو شرکت، کارت‌هایی صادر می‌کنند که به شبکه‌ی جهانی متصل هستند. – این دو شرکت‌ امکان استفاده از انواع کارت‌های بانکی (اعتباری، نقدی، و پیش‌پرداخت) را برای مشتریان و صاحبان حساب‌های بانکی بین‌المللی فراهم می‌کنند. – در ارائه‌ی خدمات بانکی، تفاوت‌های بسیار ناچیزی بین این دو شرکت وجود دارد. از نظر گستردگی و اعتبار در بازار نیز تفاوت خاصی بین آن‌ها نیست، به طوری که به ندرت ممکن است در جایی فقط یکی از این کارت‌ها پذیرفته شود. این دو شرکت عظیم در سال‌های گذشته توانسته‌اند دامنه‌ی فعالیت‌هایشان در جهان را بسیار گسترش دهند.

پِی‌پَل  PayPal

– پی‌پَل (یا پی‌پال) یک شرکت بزرگ آمریکایی است که برای پرداخت‌های اینترنتی می‌توان از خدمات آن استفاده کرد. –  با ثبت یک حساب کاربری در وب‌سایت آن و وارد کردن اطلاعات حساب بانکی بین‌المللی خود (مانند شماره‌ی کارت و رمزهای لازم)، دیگر لازم نیست در خریدهای اینترنتی، هر بار اطلاعات حساب بانکی خود را در وب‌سایت‌های مختلف وارد کنید. به جای آن، نام کاربری و کلمه‌ی عبور خود برای پی‌پال را وارد می‌کنید. (البته به شرط آن که وب‌سایت مورد نظر نیز دارای حساب پی‌پل باشد.) –  استفاده‌ی دیگر آن برای دریافت وجه هنگام فروش محصولات خود در بازارهای اینترنتی بین‌المللی است. –  پی‌پل بابت تراکنش‌های انجام شده و به تناسب آن‌ها کارمزد می‌گیرد. – به دلیل تحریم‌ها، استفاده از پی‌پل در ایران با دشواری‌هایی همراه است. البته بدون پی‌پل نیز شما همواره می‌توانید تراکنش‌های مالی خود را از طریق اطلاعات کارت بانکی‌تان انجام دهید. توجه داشته باشید که پی‌پل جایگزینی برای مسترکارت یا ویزاکارت محسوب نمی‌شود. پی‌پل برای خرید­ها و انتقال‌های اینترنتی از طریق این کارت‌ها و سایر کارت‌های بانکی بین‌المللی به شما خدمات می‌دهد.

کارت نقدی  Debit Card

– کارت نقدی یا دبیت کارت یکی از سه نوع اصلی کارت‌های بانکی است. – شبیه همان کارت عابربانک است که بانک‌های ایران در اختیار صاحبان حساب‌ها قرار می‌دهند. – این کارت‌ها به یک حساب بانکی متصل هستند و تا سقف موجودی حساب می‌توان از آن­ها خرید و برداشت کرد.

کارت اعتباری Credit Card

– یکی دیگر از سه نوع اصلی کارت‌های بانکی است و همانند کارت نقدی به یک حساب بانکی متصل است. – بر اساس اعتباری که بانک مشخص کرده، می‌توان بیشتر از موجودی حساب با آن خرید کرد و بعداً بدهی خود را به بانک پرداخت. (این مزیت کارت اعتباری‌ست.) – شرایط و میزان استفاده از این اعتبار بستگی به فعالیت‌های مالی شما در آن بانک دارد.

کارت پیش‌پرداخت Prepaid Card

– یکی دیگر از سه نوع اصلی کارت‌های بانکی که برخلاف دو نوع دیگر، به یک حساب بانکی متصل نیست. – کارت پیش‌پرداخت از سوی بانک‌ها یا مؤسسات مالی در دو نوع قابل شارژ و یک‌بار مصرف (شارژ ناشدنی) برای مشتریان صادر می‌شود. – نوع یک‌بار مصرف آن در واقع همان کارت هدیه یا گیفت کارت (Gift Card) است که پس از اتمام موجودی دیگر کاربردی ندارد. – نکته‌ی مهم درباره‌ی کارت‌های پیش‌پرداخت این است که چون به حساب بانکی متصل نیستند، موجودیِ آن‌ها را نمی‌توان انتقال داد و فقط برای خرید قابل استفاده هستند. داشتن کارت پیش‌پرداخت، افتتاح حساب بین‌المللی نیست به یاد داشته باشید که هنگام استفاده از خدمات شرکت‌های ایرانی برای «افتتاح حساب بین‌المللی» ممکن است فقط یک کارت پیش‌پرداخت (حتی با حک نام شما) در اختیارتان قرار دهند. در این حالت، در واقع هیچ حسابی به نام شما افتتاح نشده است.

بانک آف‌شور (فراساحلی یا برون‌مرزی) Offshore Bank

– بانکی که به قصد پرداخت مالیات کمتر یا معافیت مالیاتی در کشوری غیر از کشور محل موجودی سپرده‌ها مستقر شده باشد. – حساب بانکی آف‌شور نیز حسابی است که معافیت مالیاتی دارد.

افتتاح حساب بانکی بین‌المللی، راهی امن برای داشتن مستر کارت، ویزا کارت، آی‌بن، سوئیفت، انتقال ارز به خارج کشور، خرید از آمازون و ده‌ها مزیت دیگر به طور همزمان و شخصی‌ست. با افتتاح حساب بانکی بین‌المللی، نیاز به خرید ویزا کارت و مستر کارت ندارید. چون همه چیز دارید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید