سؤالات متداول درباره‌ی افتتاح حساب بانکی در اروپا

سؤالات متداول درباره‌ی افتتاح حساب بانکی در اروپا
افتتاح حساب بانکی در اروپا برای ایرانیان امری تقریباً ناممکن است.

آنچه در این مقاله می‌خوانید

چه نهادی می‌تواند برای ما ایرانی‌ها، واقعا یک حساب بانکی بین‌المللی در اروپا افتتاح کند؟

افتتاح حساب بانکی در اروپا برای ایرانیان امری تقریباً ناممکن است. با این حال، شرکت‌های فراوانی ادعای توانایی افتتاح حساب برای هم‌وطنان در کشورهای اروپایی را دارند. در موارد اندکی هم، ظاهراً می‌توانند این کار را با روش‌های مختلف انجام دهند. چرا ظاهراً؟:–  قریب به اتفاق این شرکت‌ها عملاً حسابی به نام شخص ایرانی باز نمی‌کنند.– آنها تنها کارت‌هایی به شخص ارائه می‌دهند که معمولاً به حسابی شرکتی متصل است (به نام یک شرکت ثالث).– این کارت، در واقع یک کارت مجازی‌ست که گاهی با روش‌های مختلف نام اشخاص روی آن کارت‌ها حک می‌شود.

موسسه‌ای که «وکیل قانونی» شما باشد، راست می‌گوید

مؤسسه‌ی حقوقی آلمیدا، دیاش، و همکاران تنها شرکتی‌ است که می‌تواند این خدمت را بدون نیاز به حضور مشتری در کشور مقصد به ایرانیان ارائه دهد.– در ایران نمایندگی رسمی دارد. (دفتر تهران)– وکیل قانونی شماست. (واسطه نیست)– با تنها کشوری که اجازه کار با ایران را دارد، در ارتباط مستقیم و رسمی‌ست (پرتغال، که قوانین مالی‌اش متفاوت از سایر کشورهایی اروپاییست.)با ما همراه باشید تا در خلال پاسخ به برخی سؤالات متداول در این مورد، با خدمات ما هم بیشتر آشنا شوید.

١) آیا ایرانیان می‌توانند شخصاً با مسافرت به اروپا حساب بانکی باز کنند؟

خیر. به دلیل تحریم‌های ایالات‌متحده، هیچ‌کدام از بانک‌های اروپایی برای ایرانیانی که به‌صورت توریستی در اروپا هستند حساب باز نمی‌کنند. (توجه داشته باشید، درباره‌ی اتحادیه‌ی اروپا صحبت می‌کنیم، نه کشورهایی که اروپایی‌اند اما در اتحادیه یا حوزه‌ی شنگن نیستند.)شهروندان ایرانی تنها زمانی می‌توانند در اروپا حساب بانکی باز کنند که اقامت یا گذرنامه‌ی اروپایی داشته باشند. در این حالت هم البته، موارد بی‌شماری وجود دارد که حساب یا افتتاح نشده یا به‌سرعت بسته می‌شود.

٢) مؤسسه‌ی حقوقی آلمیدا، دیاش، و همکاران با توجه به سؤال قبل چگونه برای ایرانیان حساب بانکی در اروپا افتتاح می‌کند؟

با توجه به سابقه‌ی شرکت حقوقی ADA و رابطه‌ای که با بانک Millennium BCP داریم، این فرصت را ایجاد کرده‌ایم که بدون محدودیت و کاملاً قانونی در این بانک برای ایرانیان حساب بانکی افتتاح کنیم. حسابی که افتتاح می‌کنیم به نام و آدرس شما در ایران بوده و کارت‌ها نیز به نام خود شما خواهند بود. دلیل اصلی این قابلیت، رابطه‌ی بلندمدت ما با بانک و نیز عدم‌وجود سرمایه‌گذاری آمریکایی در این بانک است.

٣)آیا امکان بسته یا بلوکه شدن حساب به‌دلیل ایرانی بودن وجود دارد؟

امکان بلوکه شدن حساب به هیچ وجه وجود ندارد چون این امر کاملاً خلاف قوانین بانکی و مالی اتحادیه‌ی اروپاست. احتمال بسته شدن حساب هم نزدیک به صفر است.البته، بانک‌های بین‌المللی، بدون توجه به ملیت صاحبان حساب‌ها، نسبت به پول‌شویی و دیگر موارد خلاف قانون حساس هستند. تنها به این دلایل امکان بسته شدن حساب وجود دارد. (در این صورت هم بانک به شما فرصتی معمولاً یک ماهه برای انتقال موجودی حساب می‌دهد.)

۴) اگر حساب به‌دلیل ایرانی بودنِ صاحب آن بسته شد، چه اتفاقی برای موجودی حساب‌ها می‌افتد؟

پرتغال نسبت به کشورهایی مثل گرجستان، ارمنستان، امارات، یا ترکیه بسیار پیشرفته‌تر و قانون‌مدارتر است. بنابراین، طبق قانون، بانک به‌ هیچ عنوان اجازه‌ی بلوکه کردن موجودی را ندارد. اگر به هر دلیلی حساب بسته شد، بانک مبلغ موجودی را به صورت چک بانکی به صاحب حساب یا وکیل قانونی وی تحویل می‌دهد.

۵) بانک پس از افتتاح حساب چه خدماتی ارائه می‌دهد؟

این یک حساب کامل بانکی‌ست و این ویژگی‌های پیش‌فرض را دارد: کارت‌های نقدی و اعتباری، بانکداری الکترونیکی، و همراه‌بانک.اینگونه به حساب نگاه کنید که مثلا‌‌ً وارد یکی از شعبات بانک ملت شده و حساب بانکی افتتاح می‌کنید. همان‌جا کارت عابربانک و رمزهای دسترسی به بانکداری اینترنتی را دریافت می‌کنید. این حساب دقیقاً همین شرایط را دارد با این تفاوت اصلی و مهم که: یک حساب بانکی با دسترسی بین‌المللی است.

۶) حساب چه مدت اعتبار دارد؟

آیا حساب بانکی شما در بانک ملت تاریخ انقضاء دارد؟ خیر! حساب بانکی تاریخ انقضاء ندارد اما کارت‌های نقدی و اعتباری تاریخ انقضاء دارند. (درست مانند تاریخ انقضای کارت‌های عابربانک ایرانی.) اعتبار کارت‌هایی که از Millennium BCP دریافت می‌کنید ۵ سال است و پس از انقضاء، کارت جدید برای‌تان صادر می‌شود.

٧) چگونه می‌توان حساب را شارژ کرد؟

این اصطلاح «شارژ کردن حساب» به دلیل صدور کارت‌های مجازی در کشور باب شده است.دقت کنید: ما برای شما کارت صادر نمی‌کنیم که خودمان هم برای هر بار شارژ آن از شما کارمزد بگیریم. بانک برای شما کارت صادر می‌کند. آیا شما کارت عابربانک خود را شارژ می‌کنید؟ خیر! کارت شما متصل به حساب بانکی شماست و هرچقدر موجودی در حساب بانکی خود داشته باشید به همان میزان می‌توانید از کارت برداشت کنید.

٨) چگونه می‌توان به حساب دسترسی داشت و واریز و برداشت انجام داد؟

همانگونه که به حساب‌های خود در بانک‌های ایرانی دسترسی دارید. شما به راحتی می‌توانید از کارت بانکی خود برای خرید یا برداشت وجه استفاده کنید. با استفاده از دسترسی اینترنتی و اپلیکیشن بانک هم می‌توانید به راحتی میان حساب‌های دیگر در تمام بانک‌های بین‌المللی دنیا انتقال وجه، واریز و برداشت، انجام دهید. البته، نیاز به توضیح نیست که بانک‌های ایران به شبکه‌های بانکی بین‌المللی متصل نیستند. بنابراین، برای انتقال وجه از ایران یا دریافت در ایران باید به صراف مراجعه کنید.

٩) آیا برای افتتاح حساب نیاز به مسافرتِ متقاضی به پرتغال و حضور در بانک هست؟

خیر. اشاره کردیم که پرتغال بسیار قانون‌مندتر از کشورهایی مثل گرجستان، ارمنستان، امارات، یا ترکیه است. این کشورها یا برای ایرانیان حساب باز نمی‌کنند یا حتماً باید خود شخص را به‌صورت حضوری ملاقات کنند که تازه پس از آن هم حساب و موجودی آن را به راحتی و بدون ترس از مشکلات قانونی بلوکه می‌کنند. ما برای شما تنها با یک وکالت‌نامه‌ کد اقتصادی در پرتغال دریافت و حساب بانکی شما را افتتاح می‌کنیم. شما تنها باید گذرنامه و امضای خود را در سفارت پرتغال تأیید کنید. پس از آن، بانک برای امنیت حساب شما تنها با خودتان در ارتباط خواهد بود.

١٠) دریافت کارت‌ها و کدهای دسترسی بانکداری الکترونیک چه مدت طول می‌کشد؟

افتتاح حساب بین ٢ تا ۴ هفته زمان می‌برد، دریافت کارت‌ها و کدها هم بین ١ تا ٢ هفته پس از افتتاح حساب. بانک برای صدور کارت‌ها و کدها مانند همه‌ی بانک‌های ایرانی و بین‌المللی دیگر کارمزدی از حساب برداشت می‌کند که حدود ٢٠ یورو خواهد بود. پس از آن، بانک درخواست صدور کارت را برای MasterCard یا Visa Card ارسال می‌کند. پس از دریافت کارت‌ها توسط بانک، آنها همراه با کدهای دسترسی آنلاین به آدرس شما در ایران پست می‌شوند.

۱۱) تفاوت افتتاح حساب بانکی در پرتغال با دیگر کشورهای اروپایی چیست؟

برای پاسخ به این سؤال ابتدا باید ببینیم منظور از کشورها و بانک‌های اروپایی چیست. اگر اتحادیه‌ی اروپا اروپا را به عنوان نبض اقتصادی قاره در نظر بگیریم، آنگاه کشورهایی مانند ارمنستان، گرجستان، و ترکیه که از نظر جغرافیای بخشی از قاره‌ی اروپا هستند به هیچ عنوان کشورهای مناسبی برای افتتاح حساب نیستند چون به شدت تحت‌تأثیر ابرقدرتی مانند ایالات‌متحده قرار داشته و به‌راحتی و بدون هیچ‌ منع قانونی حساب‌های ایرانیان را بلوکه و موجودی آنها را فریز می‌کنند. اما پرتغال به عنوان کشوری عضو اتحادیه‌ی اروپا کاملاً شرایط متفاوتی دارد و همانطور که پیش‌تر اشاره کردیم تحت‌ قوانین اتحادیه‌ی اروپا اداره می‌شود، نه ایالات‌متحده. تفاوت بانک Millennium BCP پرتغال با دیگر بانک‌ها در کشورهای دیگر عضو اتحادیه هم در این امر ساده خلاصه می‌شود که دیگر بانک‌ها برای ایرانیان حساب باز نمی‌کنند!

۱۲) آیا هنگام انتقال پول به حساب یا برداشت از آن امکان بروز مشکلی به دلیل ملیت و آدرس ایرانی صاحب حساب وجود دارد؟

خیر. شما حتی برای انتقال وجه از ایالات‌متحده به حساب خود نیز به مشکلی برنخواهید خورد چون با دریافت کد اقتصادی پرتغال برای شما، توسط وکلای ما در مؤسسه‌ی حقوقی آلمیدا، دیاش، و همکاران، در حقیقت بانک به شما به‌عنوان یک فرد دارای هویت حقوقی پرتغالی نگاه می‌کند و شماره‌ی حساب بین‌المللی شما تنها راه شناسایی شما توسط بانک‌های دیگر خواهد بود.

۱۳) آیا حساب ما دارای IBAN و SWIFT خواهد بود؟

کد IBAN در واقع شماره‌ی حساب بین‌المللی شماست. شما وقتی در بانک‌های ایرانی حساب باز می‌کنید یک شماره‌ی حساب معمولاً ۱۰ رقمی دریافت می‌کنید. برای انتقال‌های پایا و ساتنا نیاز به شماره‌ی حساب شبا دارید که ۲۴ رقمی‌ست. این شماره تنها میان بانک‌های ایرانی معتبر است. با افتتاح حساب در Millennium BCP شما یک Account Number (شماره‌ی حساب) ۱۱ رقمی و یک IBAN (شماره‌ی حساب بین‌المللی) ۲۳ رقمی دریافت می‌کنید که این آخری با PT شروع می‌شود و شماره‌ی بین‌المللی حساب شما برای انتقال‌ بین بانک‌های تمامی کشورهای جهان غیر از ایران خواهد بود. برای اینکه این شماره‌ی حساب بین‌المللی قابلیت برداشت و دریافت بین بانک‌های جهان را دارا باشد، بانک شما باید به شبکه‌ی بین‌المللی متصل باشد که این اتصال توسط کد «جامعه‌ی جهانی ارتباطات مالی بین بانکی (سوئیفت)» تعریف می‌شود که کد سوئیفت بانک میلنیوم بی‌سی‌پی BCOMPTPL است.

۱۴) آیا با افتتاح حساب در پرتغال برای ما مالیات لحاظ می‌شود؟

خیر. قانون مالیاتی پرتغال تنها روی افرادی اعمال می‌شود که در پرتغال اقامت داشته یا در آن کشور درآمد دارند. شما با افتتاح حساب در پرتغال مالیاتی پرداخت نمی‌کنید. تنها به‌صورت ماهیانه کارمزد ناچیزی در حد ۵-۴ یورو از حساب شما کسر می‌شود که مانند تمامی بانک‌های دنیا، غیر از ایران که سیستم بانک‌داری آن با تمام دنیا متفاوت است، تنها کارمزد نگهداری سپرده‌های شماست.

۱۵) کارمزدهای انتقال وجه بین حساب‌ها به چه میزان است؟

کارمزدهای انتقال با توجه به مقاصد حساب‌ها متفاوت است اما به طور کلی بیشتر از ۵-۴ یورو نخواهد بود.

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

Share on twitter
Share on linkedin