ویزای D3 چیست ؟

راه‌های اشتراک‌گذاری:

آنچه در این مقاله می‌خوانید

ویزای D3 چیست ؟ بر اساس مطالعه‌ای که اخیراً توسط گروه مشاوره بوستون (BCG) منتشر شده است، پرتغال در رتبه‌بندی جهانی به عنوان بیست و ششمین کشور جذاب برای کارگران خارجی در سال 2020 رتبه‌بندی شده است.

در واقع، در درون این حباب واقعی فناوری که اروپا در حال تجربه آن است، پرتغال سزاوار اهمیت روزافزون است، چه به دلیل ترجیح فزاینده در ایجاد مراکز عملیاتی توسط غول‌های فناوری، و چه برای توسعه استارت‌آپ‌ها و در نتیجه ایجاد هزاران شغل در این حوزه.

به منظور پاسخگویی به این نیاز رو به رشد برای استخدام متخصصان ماهر، اداره مهاجرت پرتغال امکان اقامت در پرتغال را برای متخصصان ماهر از طریق سه رژیم فراهم کرده است. برای مثال:

 A. ویزای D3 – رژیم عمومی

در ماده 61-الف قانون اتباع خارجی، این اجازه اقامت برای کار سه شرط اصلی را اعمال می کند:

الف) متقاضی دارای قرارداد کار، قول کار یا قرارداد کتبی ارائه خدمات با حداقل یک سال مدت اعتبار باشد.

ب) دستمزد سالانه حداقل 1.5 برابر متوسط حقوق ناخالص سالانه کشور یا 3 برابر ارزش شاخص حمایت های اجتماعی (IAS).

ج) اثبات صلاحیت‌های حرفه‌ای و تحصیلی، بسته به اینکه آن شغل مدرک/ پروانه معتبر دارد یا خیر.

توجه: برای سال 2021، IAS 438.81 یورو تعیین شده است.

برای اعطای ویزای D3، اثبات انجام فعالیتی که دارای صلاحیت بالا است، ضروری است، و به این صورت تعریف می‌شود: «کسی که فعالیتش نیازمند مهارت‌های فنی تخصصی، ماهیت استثنایی یا صلاحیت کافی برای کار مربوطه باشد.

B. ویزای D3 – برنامه ویزای فنی

ویزای فناوری یک برنامه صدور گواهینامه برای شرکت های فناوری با دفتر مرکزی و مقر دائم در پرتغال است که امکان استخدام متخصصان ماهر در این زمینه را به روشی سریع تر و کمتر بوروکراتیک به انجام می رساند.

با این گواهی، شرکت ها اکنون می توانند مقررات مسئولیت را برای کارمندان خارجی صادر کنند و از طریق آن اطمینان حاصل کنند که آنها واجد شرایط بودن را با عنوان “بسیار ماهر” احراز می کنند. این شرایط فرآیند کنترل و تأیید توسط مقام صالح را حذف می کند و در نتیجه زمان پردازش ویزا را کوتاه می کند.

C. بلو کارت اتحادیه اروپا

این اجازه اقامت کاری ، برخلاف گزینه های قبلی، با شرایط خاص تر و سخت تر، جزئیات بسیار جذابتری برای اجازه اقامت و انجام فعالیت های بسیار ماهرانه در هر کشور عضو اتحادیه اروپا، به استثنای دانمارک و ایرلند را دارد.

در صورتی که متقاضی بلوکارت صادر شده توسط یک کشور عضو شنگن را داشته و حداقل 18 ماه در پرتغال اقامت داشته باشد، می تواند با ارائه مدارک لازم، مستقیماً در پرتغال برای دریافت بلوکارت اقدام کند.

بنابراین، علاوه بر ساده‌تر بودن فرآیندها نسبت به ویزای کاری رایج، طرح‌ها برای کارگران بسیار ماهر اجازه موارد زیر را می‌دهند:

  • ورود و اقامت در پرتغال و سایر کشورهای عضو شنگن بدون نیاز به ویزا.
  • اعطای مجوز اقامت بدون ویزا، به استثنای بلو کارت.
  • پیوست به خانواده.
  • مصالحه با وضعیت شهروند غیرمقیم (NHR).
  • درخواست ملیت پرتغالی در پایان 5 سال اقامت.
این مطلب را به اشتراک بگذارید