رژیم مالیاتی NHR در پرتغال

راه‌های اشتراک‌گذاری:

آنچه در این مقاله می‌خوانید

رژیم مالیاتی پرتقال : پیامدهای اقتصادی بحران 2008 چندین کشور را وادار کرد تا راه حل هایی برای اهرم اقتصادی خود ایجاد کنند و در نتیجه باعث افزایش درآمدشان شوند. پرتغال نیز از این برنامه‌ریزی مستثنی نبود و در این زمینه، اساسنامه  شهروند غیرمقیم را ایجاد کرد که از طریق قانون مالیات بر سرمایه‌گذاری مصوب مصوبه قانون شماره ۲  249/2009 به اجرا درآمد.

رژیم مالیاتی شهروندی در پرتقال

رژیم مالیاتی پرتقال شهروند غیرمقیم  (NHR) با هدف جذب گروه خاصی از افراد غیر مقیم به پرتغال، یعنی متخصصان بسیار ماهر در فعالیت های با ارزش افزوده بالا (تعریف شده توسط آیین نامه) و همچنین افراد دارای ارزش خالص بالا، طراحی شده که می تواند به افزایش مصرف کمک کرده و در نتیجه امکان افزایش درآمدهای مالیاتی دولت را فراهم کند.

به طور خلاصه، این رژیمی است که از نظر IRS، برخی از درآمدهای غیرفعال را از منابع خارجی (املاک، سود سهام، بهره، حق امتیاز) معاف می کند و نرخ ثابت 20٪ را برای درآمد فعال (اشتغال یا خوداشتغالی) اعمال می کند که ناشی از فعالیت هایی هستند که دارای ارزش افزوده بالا می باشند. با این حال، برای اینکه فرد بتواند از NHR بهره مند شود، باید حداقل معیارهای خاصی را رعایت کند: او نباید از 5 سال قبل از زمان ارائه درخواست خود ، مقیم مالیاتی در پرتغال باشد و علاوه بر این، او باید حداقل 183 روز در سال حضور در خاک پرتغال را ثابت کند.

از طرف دیگر، اگر حداقل شرایط اقامت را برآورده نمی‌کنید، باید نشان دهید که آدرسی دارید که این احتمال را می‌دهد که قصد دارید به طور دائم در پرتغال مستقر شوید (قرارداد اجاره یا سند). این مزایا برای یک دوره 10 ساله غیر قابل تمدید معتبر خواهند بود – پس از آن، درآمد مشمول نرخ تصاعدی IRS خواهد بود که معمولاً برای بقیه شهروندان ساکن در قلمرو پرتغال اعمال می شود.

این چارچوب کلی رژیم است که به نظر می رسد می تواند برای کسانی که مایل به مهاجرت به پرتغال هستند کاملاً جذاب باشد. با این حال، در تعمیم مزایا باید احتیاط کرد.  ضروری است کشور منبع درآمد و همچنین تجزیه و تحلیل کنوانسیون های اجتناب از مالیات مضاعف که بین پرتغال و این کشورها به وجود آمده در نظر گرفته شود. برخی از درآمدهای غیرفعال ممکن است بسته به منبع آن (یعنی آنهایی که در به اصطلاح «بهشت مالیاتی» به دست می‌آیند) از معافیت بهره مند نباشند، بنابراین مشاوره حقوقی برای دانستن اینکه آیا ممکن است واجد شرایط نرخ‌های ویژه IRS اعطا شده توسط NHR باشید، ضروری است.

این مطلب را به اشتراک بگذارید